
Dla krajów takich jak Polska, których gospodarki w głównej mierze są oparte na węglu, rozwiązaniem może być zwiększenie efektywności spalania węgla zamiast odejścia od tego surowca. Tak przekonuje Izabela Van den Bossche, wiceprezes ds. komunikacji korporacyjnej w Fortum. Zaznacza jednak, że wymaga to wsparcia kogeneracji przez państwo, ponieważ skuteczność kogeneracji jest dwukrotnie większa niż tradycyjnych elektrowni.
"Obecnie elektrownie - tłumaczy Van den Bossche - które się budują, zapewniają poziom efektywności około czterdziestu kilku procent, podczas gdy w elektrociepłowniach ten poziom efektywności sięga ponad 90% Jeżeli już spalamy tę tonę węgla, to lepiej, żeby spożytkować 90% niż 40%."
Van den Bossche nie chce określać, jaki jej zdaniem system wsparcia kogeneracji powinien wybrać polski rząd. Jej zdaniem ważniejsza od przyjętych rozwiązań finansowych jest przewidywalność i stabilność systemu wsparcia. "To my przystosowujemy się do ram prawnych, które w danym kraju obowiązują. Działając na tak różnych rynkach, jak np. Norwegia, Rosja, Finlandia, Szwecja, Indie i Litwa, zdobyliśmy już duże doświadczenie w tym przystosowywaniu i wiemy, że rozwiązania prawne są niezbędne i dają stabilizację" - dodaje.
W branży energetycznej decyzje podejmuje się w perspektywie kolejnych 30-40 lat. Dlatego inwestorzy muszą być pewni stabilności systemu wsparcia. Według Van den Bossche bez żadnego wsparcia i przy obecnych cenach gazu inwestowanie w kogenerację po prostu się nie opłaca: "Każdy rząd ma swoją strategię, politykę, cele i założenia. Naszym zdaniem w kraju takim jak Polska, gdzie produkcja jest oparta w dużej mierze na węglu, powinno się dążyć do tego, żeby węgiel spalać jak najbardziej efektywnie."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-