
Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wskazuje, że chodzi przede wszystkim o rozszerzenie i udoskonalenie systemu certyfikacji energetycznej budynków oraz zasad kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji.
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM) przygotowało założenia do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Zostały one przyjęte przez rząd. Nowa ustawa ma się przyczynić do poprawy efektywności energetycznej budynków przez rozszerzenie i udoskonalenie systemu certyfikacji energetycznej budynków oraz kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji. - Zgodnie z założeniami, ma być ustanowiony obowiązek wykonania i przekazywania świadectwa charakterystyki energetycznej (lub jego kopii) nowego budynku tylko w przypadku, gdy taki budynek jest wznoszony i sprzedawany nowemu nabywcy (lub wynajmowany) – wyjaśnia MTBiGM.
Ministerstwo przewiduje również kontrole świadectw charakterystyki energetycznej budynków oraz protokołów z przeglądów systemów grzewczych i klimatyzacji oraz kotłów. - Zgodnie z nowymi regulacjami, minister odpowiedzialny za budownictwo będzie zobowiązany do opracowania krajowego planu działań, którego celem będzie zwiększenie liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Ustawa zobowiąże także ministra do prowadzenia monitoringu budynków zajmowanych przez władze publiczne, dotyczącego prowadzonych remontów, opracowanych świadectw, podejmowanych działań zmniejszających zużycie energii – wyjaśnia Ministerstwo. Wprowadzony zostanie obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla istniejących budynków o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m2 (a od 9 lipca 2015 r. - 250 m2), które są zajmowane przez władze publiczne. - Przepisy dotyczące obowiązku wykonania świadectw nie będą dotyczyć budynków m.in.: wpisanych do rejestru zabytków (np. starych kamienic); używanych jako miejsca kultu i działalności religijnej (np. kościołów); przeznaczonych do użytkowania na okres nie dłuższy niż 2 lata; mieszkalnych z użytkowaniem nie dłuższym niż 4 miesiące w roku; wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2. W tej grupie znajdą się także budynki rolnicze niemieszkalne o jednostkowym zapotrzebowaniu na energię nie wyższym niż 50 kW/(m2 *rok) – informuje MTBiGM.
Zaplanowane zostały również zmiany w przepisach określających kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków (lub ich części). Według założeń świadectwa będą mogły przygotowywać osoby, które ukończyły studia inżynierskie (z chwilą wpisu do rejestru uzyskają odpowiednie uprawnienia). Osoby, które ukończyły studia na kierunku nietechnicznym będą musiały ukończyć odpowiednie studia podyplomowe, aby uzyskać wspomniane uprawnienia. - Dodatkowo prawo do sporządzania świadectw uzyskają osoby posiadające wykształcenie średnie oraz uprawnienia budowlane. Jednocześnie osoby, które uzyskały uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej na podstawie prawa budowlanego, zachowają je – wskazuje Ministerstwo. W przypadku utraty prawa do sporządzania świadectw, o ponowne uzyskanie takich uprawnień będzie można się starać dopiero po dwóch latach.
Szczegóły propozycji Ministerstwa można znaleźć na stronie:
http://www.transport.gov.pl/2-482d4e0d266e3-1796138-p_1.htm
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- transport.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy obiegowe – charakterystyka i zalety
Pompy cyrkulacyjne, znane również jako pompy obiegowe stosowane są głównie do ogrzewania budynków wyposażonych w system centralnego ogrzewania....
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-