Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-10-29 | Ostatnia aktualizacja: 2010-10-29
Zakończyły się Kongresy gazownicze w Wiśle

Zakończyły się Kongresy gazownicze w Wiśle
W tym roku uczestnicy II Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego skupili się m.in. na barierach w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu oraz dalszej rozbudowie infrastruktury gazowej. W tym ostatnim temacie, podczas referatów, szczególną uwagę przykładano do rozbudowy podziemnych magazynów gazu, których pojemność bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo energetyczne kraju. – Po inwestycjach w infrastrukturę przesyłową oraz gazoport, temat podziemnych magazynów gazu powinien być dalej zagadnieniem priorytetowym – mówił po jednej z środowych prelekcji Andrzej Schoeneich, Dyrektor IGG a także gospodarz obu Kongresów.
Pojawił się także temat gazu łupkowego, który przybliżył sam Główny Geolog Kraju, Henryk Jezierski. W trakcie swojego wystąpienia podkreślił on po raz kolejny rosnącą rolę gazu łupkowego na świecie, jednocześnie studząc entuzjazm dotyczący polskich złóż, który od kilku miesięcy narasta w mediach. Henryk Jezierski zaznaczył, że do rozpoczęcia wydobycia tego surowca w Polsce pozostała jeszcze długa droga. – Dokładne wyniki odwiertów poznamy za kilka lat. Wtedy też dopiero będziemy znali dokładną ilość surowca, którą dysponujemy. Dopiero wtedy przyjdzie czas na szacunki opłacalności i odpowiednie inwestycje. Przy sprzyjającym scenariuszu, wydobycie w Polsce rozpocznie się więc za około 10-15 lat – zakończył swój referat Główny Geolog Kraju.
W trakcie Central European Gas Congress nie zabrakło tematu korytarza gazowego północ-południe, który miałby połączyć Bałtyk z Adriatykiem. To zagadnienie pojawiało się niemal we wszystkich referatach i panelach, co podkreśla tylko wagę projektu. – Należy się przyjrzeć dokładnie korytarzowi północ-południe, który dążyłby do powiązania ze sobą rynków krajów V4 i zwiększenia ich bezpieczeństwa. W tym celu kraje V4 wspólnie powinny lobbować na rzecz pozyskania środków z UE – mówił Andreas Rau, słowacki paneli sta podczas swojego wystąpienia. Równie dużą rolę w dyskusji międzynarodowej odgrywał temat interkonektorów. Jako sztandarowy przykład współpracy podawano tutaj projekt budowy interkonektora Moravia łączącego systemy gazowe Polski i Czech.
Ostatniego dnia na podstawie wniosków przygotowanych przez moderatorów dyskusji, a także panelistów, działająca Komisja Uchwał zaproponowała tekst uchwały wieńczącej Kongres. Akt został przyjęty przez aklamację. Po tym wydarzeniu Mirosław Dobrut zakończył oba Kongresy, przy czym Dyrektor Węgierskiego Stowarzyszenia Gazowniczego Gabor Molnar, zaprosił wszystkich obecnych do Budapesztu na następną edycję Central European Gas Congress, który odbędzie się za pół roku.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
Bezpiecznie i ekologicznie – praca zdalna może być „smart”
Ludzie spędzają w domach obecnie więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to w dużej mierze z modeli pracy zdalnej lub hybrydowej,...
-
-
-