Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-01-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-01-18
Z końcem 2006 roku w Europie wyłączono kilka reaktorów jądrowych
Z końcem 2006 roku w Europie wyłączono kilka reaktorów jądrowych
Z końcem 2006 roku w Europie wyłączono kilka reaktorów jądrowych
Dla Bułgarii i Słowacji nadejście nowego roku wiązało się z koniecznością wyłączenia niektórych reaktorów w elektrowniach jądrowych. Było to podyktowane przedakcesyjnymi ustaleniami z Unią Europejską. W tym samym czasie także Wielka Brytania zdecydowała się na zamknięcie dwóch elektrowni jądrowych.

Słowacy na podstawie ustaleń przedakcesyjnych z 1999 roku zobowiązani zostali do wyłączenia jednego z reaktorów bloku V1 w elektrowni Jaslovske Bohunice. Reaktor typu VVER o mocy 408 MW ma zostać wycofany z eksploatacji, podobnie jak drugi reaktor na tym tej samej elektrowni, którego ma zostać wyłączony do końca 2008 roku. Decyzja w tej sprawie została podjęta jeszcze przez byłego premiera Mikulasa Dzurinde. Koszt wycofania z eksploatacji obu reaktorów szacuje się na 441 mln euro.

Kolejnym etapem będzie likwidacja obu rektorów, która ma rozpocząć się w 2012 roku i trwać około 13 lat. Koszty z tym związane szacuje się na prawie 500 mln euro. Pozostałe dwa reaktory typu VVER znajdujące się w elektrowni zostały zmodernizowane i na razie nie przewiduje się wycofania ich z eksploatacji.

Z kolei w Bułgarii, która z początkiem 2007 roku stała się członkiem UE, wyłączono reaktory 3 i 4 w elektrowni Kozloduy. Eksploatowane wciąż są jednostki 5 i 6 o mocy 1000 MW każda. Niewykluczone, że Bruksela zmieni zdanie w sprawie bułgarskiej elektrowni i dwa wyłączone reaktory, które wcześniej przeszły kompleksowy remont, zostaną ponownie uruchomione w ciągu trzech miesięcy.

Dwie jednostki VVER o mocy 440 MW każda mają zostać zlikwidowane z tych samych powodów co reaktory słowackie. Przewidywany czas eksploatacji tego typu reaktorów to 30 cykli paliwowych. Reaktor numer 3 został przekazany do eksploatacji w 1980 roku i od tego czasu wytworzył prawie 69 TWh energii osiągając 22 cykle paliwowe. Natomiast reaktor nr 4 uruchomiono dwa lata później i do końca 2006 roku wytworzył prawie 67 TWh. Był to 21 cykl paliwowy tego reaktora.

2006 rok był również ostatnim rokiem pracy dwóch brytyjskich elektrowni jądrowych należących do British Nuclear Group. Elektrownie Dungeness A i Sizewell A zostały wyłączone po prawie 40 latach pracy. Przyjęta strategia likwidacji obu elektrowni zakłada, że proces ten będzie trwał nawet 100 lat.

Elektrownia Dungeness A została oddana do użytku w 1965 roku. Była wyposażona w dwa reaktory Magnox i dysponowała mocą 438 MW. Z kolei elektrownię Sizewell A uruchomiono w 1966 roku. Po zamknięciu obu elektrowni na wyspach pozostają już tylko dwa obiekty wyposażone w reaktory pierwszej generacji. Są to elektrownie Oldbury 1 i 2, których zamknięcie planuje się na koniec przyszłego roku.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
modernpowersystems.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także