
Stawianie na rozwiązania energetyczne przyjazne środowisku cieszy się popularnością nie tylko ze względu na ekologiczność, ale też korzyści finansowe. Osoby decydujące się na montaż takich urządzeń mogą bowiem liczyć na szereg dofinansowań, które zapewniają znaczną redukcję kosztów inwestycji. Szczególne zainteresowanie wśród odbiorców od lat wzbudzają pompy ciepła – z jakich dotacji w tym zakresie mogą skorzystać Polacy w 2023 roku?
Dostępne programy dofinansowań
Możliwość skorzystania z programów, mających na celu wsparcie finansowe inwestycji w pompy ciepła, zależy od kilku kwestii, w tym np. rodzaju urządzenia czy typu budynku. W większości jednak podstawowym wymogiem jest instalacja sprzętu, a następnie ubieganie się o zwrot kosztów.
- Moje Ciepło. Podstawowym dofinansowaniem jest program Moje Ciepło, funkcjonujący od 2022 roku. Kierowany jest on do właścicieli nowo wybudowanych domów jednorodzinnych o podwyższonej energooszczędności (w 2023 r. wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną nie może przekroczyć 55 kWh/m2). Dofinansowanie wynosi od 7 do 21 tys. złotych, zależnie m.in. od typu pompy. Co ważne, program Moje Ciepło nie wyznacza progów dochodowych.
- Czyste Powietrze. Program ten cieszy się dużą popularnością i jest przeznaczony dla osób, które wymieniają stare urządzenie grzewcze na pompę ciepła. Wysokość dofinansowania zależy od kryterium dochodowego i liczby mieszkańców, a osoby o najniższych dochodach mogą liczyć nawet na całkowite pokrycie kosztów inwestycji.
- Mój Prąd 5.0. Dotacja w ramach tego programu obejmuje pompy ciepła dopiero od najnowszej wersji – wcześniej dotyczył on wyłącznie fotowoltaiki. W 2023 r. dofinansowanie zależne jest od rodzaju urządzenia – na najwięcej środków mogą liczyć osoby decydujące się na pompę gruntową, natomiast najniższe kwoty dotyczą modeli powietrze-powietrze.
- Ciepłe Mieszkanie. Beneficjentami programu mogą stać się właściciele mieszkań w blokach, chociaż jest on dostępny także dla gmin planujących inwestycję termomodernizacyjną. Dotacja obejmuje termomodernizację lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych – podobnie jak przy Czystym Powietrzu wysokość środków zależy od dochodu mieszkańców.
Wybór dotacji na termomodernizację
Wszystkie wspomniane programy opierają się na zwrocie kosztów termomodernizacji, ale istnieje możliwość otrzymania środków jeszcze przed przeprowadzeniem inwestycji. Mowa o opcji przedpłaty, którą można uzyskać po złożeniu wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W razie wątpliwości nt. dostępności dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze, Mój Prąd lub innego, w zakresie pompy ciepła, klimatyzacji z montażem, ale nie tylko, warto skonsultować się z ekspertami, takimi jak Energo-Therm blisko Rzeszowa, którzy pomagają klientom w woj. podkarpackim przejść przez cały proces ubiegania się o dotacje.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-