
Ministerstwo Środowiska rozpocznie nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji zmniejszających zużycie energii. Pieniądze będą pochodziły z tzw. funduszy norweskich.
Dofinansowanie na inwestycje proekologiczne można uzyskać nie tylko z Unii Europejskiej. Wsparcie można również uzyskać z tzw. funduszy norweskich. Są to pieniądze pochodzące z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Pod koniec stycznia podpisana została umowa między polskim Ministerstwem Rozwoju Regionalnego,a wspomnianymi krajami. Wsparcie ma być udzielane w ramach programu "Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii". W drugim kwartale tego roku Ministerstwo Środowiska ma rozpocząć nabór wniosków o dofinansowanie.
W ramach programu będzie można się starać o wsparcie inwestycji, które redukują emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza oraz zwiększają udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. - Projekty do dofinansowania będą wybrane w drodze otwartego naboru wniosków (planuje się przeprowadzenie jednego naboru). Na wsparcie finansowe projektów przewidziane jest ponad 67 000 000 euro. Każdy z nich może otrzymać dofinansowanie w wysokości od 170 000 euro do 3 000 000 euro (maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych) – informuje w swoim komunikacie Ministerstwo Środowiska.
Niestety wsparcie będą mogły uzyskać jedynie inwestycje dotyczące budynków użyteczności publicznej. Dofinansowanie będzie m.in. przeznaczone na ich termomodernizację, modernizację węzłów cieplnych czy zastąpienie przestarzałych źródeł ciepła nowoczesnymi, energooszczędnymi i odnawialnymi źródłami ciepła lub energii elektrycznej. - Przez źródła ciepła lub energii elektrycznej wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych należy rozumieć: kolektory słoneczne, układy fotowoltaiczne, instalacje do wykorzystania biogazu (z wyłączeniem produkcji tylko energii elektrycznej), pompy ciepła, instalacje do wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł geotermalnych, kotły na biomasę, małe turbiny wiatrowe oraz rekuperację ciepła – wyjaśnia dodatkowo MŚ.
Zgodnie z zawartą umową, operatorem programu jest Ministerstwo Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ministerstwo jest odpowiedzialne za zorganizowanie naboru, wybór projektów, a także monitoring wyłonionych projektów i wydatkowania pieniędzy.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl/ eog.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
-
-
-