
Jak wyliczyli analitycy WiseEuropa, w ujęciu rocznym nośniki energii zdrożały o 5,8%. W lutym, po kilku miesiącach wzrostu cen energii, nastąpiła ich stabilizacja. Gospodarstwa domowe zapłaciły za gaz średnio o 1% mniej niż w styczniu.
Obniżka cen gazu to efekt nowych taryf wprowadzonych przez Prezesa URE dla PGNiG, które obowiązują do końca marca bieżącego roku. Jednak w połowie marca URE zatwierdził kolejną zmianę w taryfach gazowych - tym razem była to podwyżka, co oznacza, że od kwietnia ceny gazu wzrosną.
Ogólnie ceny ciepła spadły w lutym o 0,2%. Podrożały za to paliwa stałe opałowe oraz paliwa transportowe, odpowiednio o 0,5% i 0,3%. Udział paliw transportowych w całkowitych wydatkach na energię wzrósł o 5 p.p., natomiast ciepła sieciowego spadł o 3 p.p.
WiseEuropa podał też w innych krajach Unii Europejskiej nie odnotowano istotnych zmian w cenach energii. Średnio w UE ceny nośników energii spadły o 0,12% w ujęciu miesiąc do miesiąca. We Włoszech energia zdrożała o 0,8%., w Niemczech o 0,2%, a we Francji o 0,02%.
W ujęciu rocznym nośniki energii kupowane przez mieszkańców Unii Europejskiej zdrożały średnio o 8%. Najbardziej zmianę tę odczuli konsumenci we Francji, gdzie ceny energii od lutego 2015 r. wrosły o 11%. Najwolniej ceny rosły we Włoszech - 5% w ujęciu rocznym.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-