Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-05-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-05-17
Westinghouse zaprezentował w Warszawie technologię reaktora AP1000TM
13 maja 2010 r. w Warszawie firma Westinghouse Electric Company LLC zaprezentowała technologię reaktora AP1000™ oraz rolę, jaką może ona odegrać w zaspokojeniu potrzeb energetycznych Polski w następnych dziesięcioleciach. AP1000 jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed polską gospodarką w związku z planowaną dywersyfikacją dostaw energii i obniżeniem poziomu emisji gazów cieplarnianych do 2020 roku.

Niedawno firma Westinghouse podpisała z Polską Grupą Energetyczną (PGE) porozumienie dotyczące wspólnego zbadania możliwości wykorzystania technologii AP1000TM w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Robert Pearce, dyrektor działu projektów międzynarodowych, firmy Westinghouse powiedział: „Cieszy nas możliwość udziału w polskim programie atomowym. Podejmujemy działania zmierzające do wypracowania długofalowej współpracy z polskimi firmami, uczelniami i ośrodkami naukowymi. Jesteśmy głęboko przekonani, że elektrownia AP1000™ firmy Westinghouse stanowi rozwiązanie, które zapewni mieszkańcom Polski bezpieczne, pewne i efektywne ekonomicznie dostawy energii. Chętnie weźmiemy udział w szerszej dyskusji poświęconej potrzebom energetycznym Polski”.

AP1000TM jest jedynym reaktorem generacji III+, którego projekt uzyskał certyfikat amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC). Ponadto organizacja European Utility Requirements (EUR) potwierdziła zgodność reaktora AP1000 TM ze swoimi wytycznymi, co pozwala na wdrażanie tej technologii w Europie

Uproszczona modułowa konstrukcja elektrowni AP1000TM pozwala na przeprowadzenie prac produkcyjnych i konstrukcyjnych na miejscu — a zatem na zaangażowanie polskich firm w ramach programu Buy Where We Build™.

Konsorcjum Westinghouse/Shaw buduje obecnie cztery reaktory AP1000TM w Chinach. Ponadto technologia PWR AP1000 TM została wybrana dla 14 elektrowni budowanych lub planowanych obecnie w Stanach Zjednoczonych; w przypadku sześciu z nich podpisano już kontrakty na wykonanie całości prac (EPC). Ponadto firma Westinghouse prowadzi obecnie rozmowy z Chinami na temat planów wykonania kolejnych elektrowni AP1000 TM, które mają być usytuowane w nadmorskich prowincjach tego kraju.

Firma Westinghouse uważa reaktor AP1000 TM za idealne rozwiązanie dla międzynarodowego rynku energetyki jądrowej. Do wyróżniających cech reaktora AP1000 TM należą:
• Konstrukcja oparta na technologii standardowego reaktora wodnego ciśnieniowego firmy Westinghouse, sprawdzonej w ciągu skumulowanych 2500 lat wydajnej pracy wszystkich reaktorów.
• Reaktor o mocy 1110 MWe, stanowiący idealne rozwiązanie dla zaspokojenia podstawowego zapotrzebowania na energię i jednocześnie dopasowany do istniejącej polskiej sieci energetycznej.
• Modułowa architektura, zapewniająca wysoką jakość konstrukcji i możliwość wykorzystania standaryzowanych elementów.
• Efektywność ekonomiczna budowy i utrzymania w ruchu (mniejsze ilości betonu i stali oraz mniej komponentów i systemów, a zatem mniej elementów wymagających instalacji, kontroli i zarządzania).
• Łatwość obsługi — wykorzystano w nim najbardziej zaawansowane w branży systemy pomiarowe i kontrolne.

Więcej informacji na temat reaktora Westinghouse AP1000 TM można uzyskać pod adresem www.ap1000.westinghousenuclear.com.

Westinghouse Electric Company LLC, firma z grupy Toshiba Corporation (TKY:6502), jest pionierem w dziedzinie energii jądrowej i jednym z głównych dostawców produktów i technologii dla elektrowni jądrowych na całym świecie. W 1957 roku w Shippingport (Pensylwania, Stany Zjednoczone) firma oddała do użytku pierwszy na świecie reaktor wodny ciśnieniowy. Obecnie technologia firmy Westinghouse jest podstawą działania około 50% eksploatowanych na świecie elektrowni jądrowych, w tym około 60% elektrowni w Stanach Zjednoczonych.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Westinghouse Electric Company
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także