
Węglokoks uzyskał zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta a przejęcie Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej. Zgoda urzędu pozwoliła na sfinalizowanie transakcji przez Węglokoks.
Nadwiślańska Spółka Energetyczna była własnością Kompanii Węglowej. W styczniu tego roku podpisała ona z należącym do Skarbu Państwa Węglokoksem umowę sprzedaży wszystkich udziałów w NSE. Kompania Węglowa zobowiązała się przeznaczyć uzyskane pieniądze na pokrycie zaległych zobowiązań przejętych bo byłych spółkach węglowych. „Podpisana pomiędzy Kompanią Węglową a Węglokoksem warunkowa umowa sprzedaży 100 proc. udziałów Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej w Brzeszczach jest integralną częścią realizowanej przez Węglokoks strategii dywersyfikacji i budowania silnej Grupy Kapitałowej" - można przeczytać w komunikacie prasowym Węglokoksu.
Obie strony czekały na akceptację transakcji przez UOKiK. Urząd nie miał zastrzeżeń i wydał zgodę na sfinalizowanie umowy. Według polskiego prawa każda transakcja, w której biorą udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym transakcję przekroczył 1 mld euro na świecie, bądź 50 mln euro w kraju, podlega zgłoszeniu do UOKiK.
NSE zajmuje się przede wszystkim produkcją i dystrybucją ciepła. „Podstawową działalność w zakresie produkcji i dystrybucji energii cieplnej, Spółka realizuje w wydzielonych systemach ciepłowniczych zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego w miejscowościach Wola, Bieruń , Lędziny i Czechowice-Dziedzice oraz na terenie województwa małopolskiego w miejscowościach Brzeszcze i Libiąż" - czytamy w informacji od Spółki. NSE dysponuje sześcioma ciepłowniami: Ciepłownią w Brzeszczach o łącznej mocy zainstalowanej 63 MW, Ciepłownią „Czeczott" w Woli o mocy zainstalowanej 46,5 MW, Ciepłownią „Janina" w Libiążu o mocy 30,7 MW, Ciepłownią „Silesia" w Czechowicah-Dziedzicach o mocy 36,4 MW, Ciepłownią „Ziemowit" w Lędzinach o mocy 52,2 MW oraz Ciepłownią „Piast" w Bieruni o mocy 24,4 MW. Zakłady w Brzeszczach i Czechowicach-Dziedzicach należą do najstarszych w kraju - powstały one wraz z kopalniami węgla już w pierwszych latach XX wieku.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- uokik.gov.pl/ nse.com.pl/ weglokoks.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-