Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-04-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-04-09
Warszawa do 2020 roku będzie ogrzewana głównie gazem
PGNiG liczy na państwowe wsparcie dla kogeneracji
PGNiG liczy na państwowe wsparcie dla kogeneracji

PGNiG Termika, które jest głównym dostawcą ciepła dla Warszawy, zapowiedziało odchodzenie od węgla w swoich elektrociepłowniach na rzecz gazu. Zgodnie z planem inwestycje w tym kierunku mają potrwać do 2020 roku.

Obecnie wszystkie elektrociepłownie, które są własnością PGNiG TERMIKA, czyli Żerań, Pruszków i Siekierki, produkują energię z węgla i w małym zakresie z biomasy.

Wkrótce w Żeraniu rozpocznie się budowa bloku gazowo-parowego o mocy 450 megawatów. Wytwarzana w nim będzie zarówno energia elektryczna jak i cieplna. Przetarg ma zostać rozpisany w ciągu trzech miesięcy, a cała inwestycja zakończyć się w 2018 roku. Dzięki niej moce produkcyjne elektrociepłowni wzrosną o 50%.

"Nowy blok na Żeraniu będzie na gaz, czyli będziemy mieli dywersyfikację dostaw paliwa - mówi Andrzej Gajewski, prezes zarządu PGNiG Termika. Kolejną inwestycją w Warszawie, która już jest w trakcie realizacji, jest modernizacja elektrociepłowni w Pruszkowie. Z uwagi na normy środowiskowe podjęliśmy decyzję, że Pruszków będzie zasilany gazem w prawie 50%."

Zmodernizowana zostanie także największa warszawska elektrownia - Siekierki. Inwestycje utrudnia tam jednak brak tzw. południowego pierścienia gazu, czyli gazociągu, który dostarczyłby paliwo do elektrociepłowni. "Gaz-System dopiero nad tym pracuje. Południowy pierścień gazowy powstanie około 2020 roku i wtedy będziemy mieli nowoczesną elektrociepłownię gazową na Siekierkach" - zapewnia Zagajewski.

PGNiG przyznaje, że podobne inwestycje chciałoby prowadzić w całej Polsce, jednak ich warunkiem jest wsparcie państwa dla kogenereacji. Wiadomo już, że zostanie ono przedłużone do 2018 roku, jednak plany inwestycyjne PGNiG wymagałaby dłuższego okresu wsparcia.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wprost.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także