
PGNiG Termika, które jest głównym dostawcą ciepła dla Warszawy, zapowiedziało odchodzenie od węgla w swoich elektrociepłowniach na rzecz gazu. Zgodnie z planem inwestycje w tym kierunku mają potrwać do 2020 roku.
Obecnie wszystkie elektrociepłownie, które są własnością PGNiG TERMIKA, czyli Żerań, Pruszków i Siekierki, produkują energię z węgla i w małym zakresie z biomasy.
Wkrótce w Żeraniu rozpocznie się budowa bloku gazowo-parowego o mocy 450 megawatów. Wytwarzana w nim będzie zarówno energia elektryczna jak i cieplna. Przetarg ma zostać rozpisany w ciągu trzech miesięcy, a cała inwestycja zakończyć się w 2018 roku. Dzięki niej moce produkcyjne elektrociepłowni wzrosną o 50%.
"Nowy blok na Żeraniu będzie na gaz, czyli będziemy mieli dywersyfikację dostaw paliwa - mówi Andrzej Gajewski, prezes zarządu PGNiG Termika. Kolejną inwestycją w Warszawie, która już jest w trakcie realizacji, jest modernizacja elektrociepłowni w Pruszkowie. Z uwagi na normy środowiskowe podjęliśmy decyzję, że Pruszków będzie zasilany gazem w prawie 50%."
Zmodernizowana zostanie także największa warszawska elektrownia - Siekierki. Inwestycje utrudnia tam jednak brak tzw. południowego pierścienia gazu, czyli gazociągu, który dostarczyłby paliwo do elektrociepłowni. "Gaz-System dopiero nad tym pracuje. Południowy pierścień gazowy powstanie około 2020 roku i wtedy będziemy mieli nowoczesną elektrociepłownię gazową na Siekierkach" - zapewnia Zagajewski.
PGNiG przyznaje, że podobne inwestycje chciałoby prowadzić w całej Polsce, jednak ich warunkiem jest wsparcie państwa dla kogenereacji. Wiadomo już, że zostanie ono przedłużone do 2018 roku, jednak plany inwestycyjne PGNiG wymagałaby dłuższego okresu wsparcia.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wprost.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-