
Do końca 2015 roku w Uniejowie ma powstać pierwsza w Polsce elektrociepłownia hybrydowa, czyli korzystająca z dwóch źródeł odnawialnych. Inwestycja ma kosztować 20 mln zł.
Pod Uniejowem znajdują się złoża wody termalnej o temperaturze 69 stopni Celcjusza. W lecie woda wykorzystywana jest przez baseny i sanatoria, natomiast w zimie ogrzewa domy mieszkańców miasta. Pomimo tego uznano, że źródła nie są eksploatowane w stu procentach, i postanowiono, że w okresie letnim będą wykorzystywane dodatkowo do produkcji energii elektrycznej.
Jednak wody termalne w Uniejowie mają zbyt niską temperaturę, aby wprawiać w ruch turbiny parowe. Do ich uruchomienia potrzebna jest woda o temperaturze 98 stopni Celcjusza. Rozwiązanie tego problemu zaproponowali specjaliści z Politechniki Łódzkiej. Wymyślili, że woda termalna będzie dogrzewana dzięki energii cieplnej uwalnianej w procesie spalania biomasy. W ten sposób powstał pomysł hybrydowej elektrociepłowni geologiczno-biologicznej.
Inwestorzy obliczyli, że wyprodukowana w ten sposób energia elektryczna wystarczy dla kilkudziesięciu gospodarstw domowych oraz miejskiej ciepłowni. Projekt otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości 12 mln zł. Koszty inwestycji powinny jednak zwrócić się w ciągu 9 lat.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- money.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
Praca w branży ciepłowniczej. Plusy i minusy pracy
Obecnie ciepło jest dostarczane do domów przez wspólny domowy system grzewczy. Dlatego zawsze istnieje zapotrzebowanie na projektantów tych...
-
-
-