
29 października w budynku Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przy ul. Kobierzyńskiej 41 w Krakowie została uruchomiona pilotażowa instalacja badawcza wykorzystująca ciepło z miejskiego systemu grzewczego do produkcji chłodu. Projekt jest realizowany przez krakowskich naukowców razem z MPEC SA, Elektrociepłownią Skawina SA i krakowskim oddziałem EDF Polska SA. Jest to pierwsza tego rodzaju instalacja w Małopolsce.
Pomysłodawcą projektu jest dr hab. inż. Bolesław Karwat, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. "Obecne instalacje klimatyzacyjne - wyjaśnia Karwat - bazują na sprężarkowych agregatach chłodniczych zasilanych energią elektryczną z wykorzystaniem pochodnych freonów, jako czynnika ziębniczego. Alternatywą dla tego typu urządzeń chłodniczych mogą być nowoczesne urządzenia adsorpcyjne, wykorzystujące energię cieplną jako podstawowe źródło energii do wytwarzania chłodu. Zużycie energii elektrycznej w agregatach adsorpcyjnych jest niższe niż w agregatach wody lodowej."
"Wspólnie dokonaliśmy wyboru sposobu realizacji projektu i określiliśmy spodziewane efekty. Następnie podjęto decyzję, że badawcza instalacja zostanie zamontowana w budynku przepompowni sieciowej MPEC na Zakrzówku" - mówi Zdzisława Głód, Prezes MPEC SA, które produkcją chłodu zainteresowało się w zeszłym roku. Później dołączyły jeszcze Elektrownia Skawina SA i EDF Polska SA 1/oddział w Krakowie. Umowa o współpracy między wszystkimi podmiotami została podpisana 21 maja 2014 roku.
Celem, który przyświecał autorom projektu, było stworzenie możliwości większego wykorzystania systemu ciepłowniczego latem, kiedy zapotrzebowanie na ciepło znacznie spada. Ponieważ przeważnie energia cieplna wytwarzana jest razem z elektryczną, którą na podobnym poziomie produkuje się cały rok, takie wykorzystanie ciepła latem zredukuje jego straty w tym okresie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- krakow.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
X
"pilotażowa instalacja badawcza ? - w Wrocławski Parku Technologicznych działa już taka przemysłowa isntalacja z agregatami adsorpcyjnymi wykorzystującymi zarówno energię cieplną spalin jak i wody grzewczej.