
15 października w Gdańsku ruszyła fabryka firmy Ekoinbud, w której powstawać będą moduły do budowy domów ogrzewanych ciepłem zmagazynowanym w ziemi. Technologia ta została opracowana na bazie systemu wymyślonego przez inżyniera z miejscowej politechniki.
W fabryce będą produkowane drewniane moduły, z których następnie budowane będą domy – zarówno jedno-, jak i wielorodzinne. Zastosowany zostanie w nich nowatorski system zwiększający właściwości termoizolacyjne budowanych obiektów.
Technologia ta, której autorem jest dr hab. inż. Marek Krzaczek z Politechniki Gdańskiej, oparta jest na systemie wykonanych z polietylenu rurek umieszczonych w modułach, którymi – dzięki pompom, płynie woda. Latem woda zbiera ciepło ze ścian budynku i przekazuje je (także za pomocą rurek) do ziemi w sąsiedztwie budynku. Zimą woda w rurkach odbiera ciepło z ziemi i przekazuje je ścianom.
"Ziemia ma dobre właściwości akumulacyjne i choć oczywiście część energii cieplnej rozproszy się, to ta, którą uda się zmagazynować, wystarczy do stworzenia w zewnętrznych murach czegoś, co nazwaliśmy "ścienną barierą termiczną" - wyjaśnia Krzaczek.
Zastosowanie tej technologii zwiększa koszt budowy domu o 5-10%, jednak przynosi znaczące oszczędności zimą - w przypadku 150-metrowego domu może to być nawet 1,5 tys. zł rocznie.
System opracowany przez dr Krzaczka zdobył wiele nagród na konkursach związanych z innowacyjnością. Choćby w 2011 r. projekt otrzymał drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie "Lafarge Invention Awards". Został także wyróżniony przez europejskie konsorcjum KIC InnoEnergy w ramach inicjatywy Call for Proposals 2014.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- teraz-srodowisko.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl