Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-10-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-10-03
W EC Rzeszów zakończyła się budowa największego bloku silnikowego w Polsce
Od teraz w Rzeszowie produkowana będzie czysta energia
Od teraz w Rzeszowie produkowana będzie czysta energia

Prace nad budową nowoczesnego bloku kogeneracyjnego w Elektrociepłowni Rzeszów zostały zakończone. Jest to pierwszy obiekt energetyczny w grupie kapitałowej PGE i największy obecnie blok silnikowy na gaz w Polsce. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Elektrociepłownia Rzeszów planuje uruchomienie nowej jednostki, kiedy tylko zostaną przeprowadzone pomiary gwarancyjne, które odbędą się po nastaniu chłodów.

Nowy blok, w którym wytwarzane będzie jednocześnie ciepło i energia elektryczna, będzie napędzany 4 silnikami spalinowymi tłokowymi na gaz ziemny firmy Rolls-Royce. Jego budowa trwała 15 miesięcy. Moc cieplna nowej jednostki to 27 MWt, a moc elektryczna 29 MWe. Wielkość i parametry bloku zostały skonfigurowane tak, aby zwiększyć elastyczność pracy wszystkich jednostek wytwórczych Elektrociepłowni Rzeszów w sezonie letnim i zimowym.

"Realizacja inwestycji umożliwi zwiększenie sprawności wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w oparciu o wysokosprawną kogenerację z dotychczasowych 65 proc. do ok. 85 proc., a poprzez ograniczenie pracy kotłów węglowych zimą i całkowite ich zastąpienie latem, spowoduje ograniczenie emisji dwutlenku węgla i dwutlenku siarki" – mówi Jacek Kaczorowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.

Dzięki tej inwestycji EC Rzeszów stanie się zakładem dużo bardziej przyjaznym środowisku, ponieważ do tej pory w elektrociepłowni pracowały kotły wodne węglowe, które wytwarzały tylko energię cieplną. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego łączny koszt wyniósł ok. 110 milionów złotych.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
naszdziennik.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także