
Uprawnienia energetyczne to po prostu świadectwo kwalifikacyjne, które jest wydawane osobom, zajmującym się eksploatacją całej grupy urządzeń, instalacji oraz sieci stosowanych w branży energetycznej. Jedyny dokument, który pozwala wykonywać prace związane z eksploatacją urządzeń energetycznych, to Świadectwo Kwalifikacyjne. Dopuszczenie pracownika bez uprawnień do pracy lub wydanie polecenia wykonywania pracy przy urządzeniach energetycznych, przy których wymagane jest posiadanie świadectwa, jest naruszeniem przepisów kodeksu pracy, a także prawa energetycznego, w związku z czym podlega sankcjom karnym.
Wymóg posiadania uprawnień energetycznych wynika z ustawy Prawo energetyczne, z dnia 10 kwietnia 1997 r. W artykule 54 ust. 1 tej ustawy znajdziemy następujący komunikat: osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji mają obowiązek posiadać kwalifikacje potwierdzone świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne.
Urządzenia, instalacje i sieci energetyczne, przy eksploatacji których niezbędne jest posiadanie uprawnień energetycznych, są podzielone na trzy grupy. Grupa 1 to inaczej grupa "elektryczna". Osoby posiadające uprawnienia w grupie 1 mogą eksploatować urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną.
Kolejna grupą jest grupa 2 – „cieplna”. Posiadający uprawnienia w grupie 2 mogą eksploatować urządzenia wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające ciepło oraz inne urządzenia energetyczne.
Ostatnią grupą jest grupa 3, czyli „gazowa”. Posiadając uprawnienia w grupie 3 można eksploatować urządzenia, instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące i zużywające paliwa gazowe.
Jakie są wymogi, by ubiegać się o otrzymanie świadectwa kwalifikacyjnego? Przede wszystkim należy być osobą pełnoletnią, posiadającą co najmniej podstawowe wykształcenie i cieszącą się dobrym stanem zdrowia. Natomiast zakres przyznanych uprawnień zależy od poziomu wiedzy i doświadczenia osoby starającej się o świadectwo kwalifikacyjne.
Należy pamiętać, że uprawnienia te nie są wydawane bezterminowo i trzeba je odnawiać co 5 lat. Odnowienie uprawnień energetycznych nie jest obowiązkowe bez powodu. Ciągły rozwój techniczny w zakresie energetyki wymaga systematycznego odświeżania wiedzy. Praca przy urządzeniach energetycznych związana jest z ryzykiem, a bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów właściwego, profesjonalnego wykonywania swojej pracy.
W jaki sposób można uzyskać uprawnienia? Kandydat musi złożyć wniosek do komisji kwalifikacyjnej posiadającej uprawnienia do przeprowadzenia takiego egzaminu.
Egzamin kwalifikacyjny jest w formie ustnej. Podczas egzaminu możemy spodziewać się sprawdzania naszej wiedzy, niezbędnej do wykonywania pracy na stanowiskach eksploatacji albo dozoru w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu czy kontroli określonych urządzeń, instalacji i sieci.
Na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu, kandydat otrzymuje świadectwo kwalifikacyjne, które daje uprawnienia do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru albo eksploatacji w określonym zakresie dla konkretnych urządzeń.
Posiadanie umiejętności z tego zakresu jest wysoko cenione na polskim rynku pracy. Pracodawcy poszukują wyspecjalizowanych fachowców, posiadających energetyczne uprawnienia. Zgodnie z obowiązującym prawem, tylko oni mogą wykonywać prace elektryczne. Ze względu na to, że ich posiadacze mogą bez problemu znaleźć atrakcyjne zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Kiedy warto zastanowić się nad wyrobieniem uprawnień energetycznych? Na pewno wówczas, jeśli świadectwo kwalifikacyjne będzie dla nas przepustką na wyższe, lepiej płatne stanowisko. Równie dobrym pomysłem będzie wyrobienie uprawnień energetycznych, jeśli pragniemy się przebranżowić, a także jeśli planujemy emigrację w celach zarobkowych.
Uprawnienia zdobyte w Polsce są ważne w całej Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii i w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Po ukończeniu kursu i otrzymaniu pozytywnego wyniku z egzaminu, otrzymujemy świadectwo przetłumaczone na wybrany język, co pozwala bez przeszkód znaleźć pracę za granicą.
Uprawnienia energetyczne zdobędziesz na uprawnienia-energetyczne.pl
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- uprawnienia-energetyczne.pl

Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-