Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-07-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-07-15
Upał niebezpieczny dla elektrowni atomowych
Upał niebezpieczny dla elektrowni atomowych
Upał niebezpieczny dla elektrowni atomowych
Mimo że kalendarzowe lato rozpoczęło się na północnej półkuli zaledwie kilka tygodni temu, wysokie temperatury, które panują w ostatnim czasie we Francji, mogą spowodować rychłe wyłączenie niektórych z 58 elektrowni nuklearnych. Wiązać się to może z poważnymi konsekwencjami dla francuskiego systemu energetycznego, ponieważ energia jądrowa pokrywa blisko 80 procent zapotrzebowania na elektryczność w tym kraju.

26-go czerwca francuski potentat energii nuklearnej Electricite de France (EDF) podejmujący kluczowe decyzje dotyczące działania elektrowni, niemalże zadecydował o wyłączeniu zakładu nuklearnego Tricastin. Groźba wyłączenia pojawiała się w związku z temperaturą wody chłodzącej reaktor – upuszczanej do sąsiadującej z elektrownią rzeki. Jak się okazało temperatura medium chłodzącego przewyższyła 25 stopni Celsjusza, czyli maksymalny poziom dozwolony przez francuskie normy środowiskowe. Zgodnie z tymi regulacjami i przepisami normującymi bezpieczeństwo nuklearne kraju, reaktory musza zostać wyłączone, jeżeli temperatura w ich wnętrzu przewyższy 50 stopni, lub ilość wody chłodzącej przepływającej przez reaktor spadnie poniżej określonych granic. Dodatkowo temperatura wody chłodzącej wydostającej się z obiegu elektrowni do rzeki, nie może przewyższyć granicy 25-ciu stopni – ma to na celu ochronę życia biologicznego w otoczeniu elektrowni. Normy określają również, że woda w całym obiegu chłodzenia nie powinna podgrzać się o więcej niż 3 stopnie Celsjusza.

Zdaniem Stephane Lhomme’a przedstawiciela francuskiego stowarzyszenia antynuklearnego, ze względu na niebywałą suszę, jaka nawiedziła w ostatnim roku zachodnie regiony europy, można się spodziewać, iż tego lata przynajmniej jeden z warunków nakazujących zamknięcie elektrowni zostanie spełniony. Z krytyczną sytuacją dotyczącą nuklearnych źródeł energii, Francja spotkała się już w roku 2003, kiedy to w wyniku fali rekordowych upałów w kilku elektrowniach jądrowych doszło do osiągnięcia parametrów wyłączeniowych. W sierpniu 2003 roku temperatura wewnątrz reaktora w Fessenheim osiągnęła 50 stopni, a kierownictwo elektrowni nakazało oblewanie ścian zewnętrznych reaktora wodą dostarczaną pod ciśnieniem za pomocą gumowych węży. Tamtego lata również inne francuskie elektrownie spuszczały do rzek wodę o temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza.

Konsekwencją owych wydarzeń było zliberalizowanie norm dotyczących maksymalnych temperatur i minimalnych przepływów wody chłodzącej.

Tego lata, już w wielu regionach Francji notuje się temperatury powyżej 35-ciu stopni Celsjusza. W 12 z 96 landów, rządowa agencja meteorologiczna Météo-France, obwieściła trzeci, z czterech stopni alarmowych dotyczących upałów. W niektórych rzekach będących źródłami wody chłodzącej dla elektrowni, temperatura wody jest większa od 20-tu stopni. Zdarza się również tak, że w wyniku suszy rzeki zamieniły się w strumienie, a władze regionów objętych klęską nakazały racjonowanie wody.

Jednakże, jak zapewnia dyrektor ds. Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w firmie EDF, nie ma powodów do obaw z powodu gorącego lata. Według francuskiej Agencji Bezpieczeństwa Nuklearnego, obniżony poziom rzek nie stwarza zagrożenia, gdyż w celu zapewnienia autonomii elektrowni, każda z nich jest zabezpieczona rezerwowymi zbiornikami wody chłodzącej.

Ewentualne konsekwencje wyłączenia elektrowni będą odczuwalne w całym systemie energetycznym kraju. W roku 2003, EDF był zmuszony importować energię spoza Francji. Sytuacja podczas suszy komplikuje się dodatkowo z powodu niskiej wydajności elektrowni wodnych, które stanowią główne źródło energii szczytowej. Nieoficjalnie szacuje się, że w 2003 roku, EDF za energię importowaną z zagranicy musiał zapłacić około 300 milionów euro. Oficjalnie potentat nuklearny odmawia komentarza w tej kwestii, jednak zabezpiecza się, rezerwując w 2005 roku kwotę blisko 550-ciu milionów euro, na pokrycie ewentualnych strat związanych z koniecznością wyłączenia niektórych elektrowni.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
IPS News Agency
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także