
Otwarty dwa miesiące temu aquapark w Tychach jest zaopatrywany w energię produkowaną w biogazowni. Dostawcą biogazu jest pobliska miejska oczyszczalnia ścieków. Instalacja jest na tyle efektywna, że ciepła i prądu wystarcza dla parku wodnego, oczyszczalni, a i tak nadwyżka trafia do sieci.
Wciągu dwóch miesięcy w tyskiej oczyszczalni ścieków wytworzono 340 tys. m3 biogazu, które zmienione zostały w 856 MWh energii elektrycznej. Z puli tej park wodny wykorzystał 652 MWh. Reszta trafiła do sieci elektroenergetycznej, podobnie jak 426 GJ energii cieplnej z 3194 GJ, które wyprodukowane zostały w bioelektrociepłowni.
Jak obliczono, nadwyżki te wystarczyłyby na pokrycie rocznego zapotrzebowania 430 gospodarstw domowych. Natomiast dzięki energii cieplnej, którą sprzedano sieci, można ogrzać 130 mieszkań.
"Wodny Park Tychy jest samowystarczalny - mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej - a nadwyżki energetyczne trafiają do sieci energetycznej, w ostateczności zasilając domy, bloki i inne obiekty na terenie regionu. W ten sposób generujemy także dodatkowe przychody dla naszego obiektu."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- businessinsider.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Instalacja mokrego odsiarczania spalin w EL Rybnik
Rozmowa z Antonim Korusem - kierownikiem projektu budowy IMOS w Elektrowni „Rybnik” SA 14 sierpnia br. nastąpiło oddanie do eksploatacji...
-
-
-
-