Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-04-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-04-15
Termomodernizacja – to się opłaca
Termomodernizacja – to się opłaca

Wobec rosnących cen energii na popularności ciągle zyskują wszelkie rozwiązania pozwalające na oszczędzenie energii. Jednym z najpopularniejszych sposobów na osiągnięcie tego celu jest termomodernizacja. Ludzkość stosuje ją od wieków by zapewnić swoim domom ciepło. Rozwój technologii sprawił, że dzisiaj wykorzystuje się do tego materiały, o których wcześniej ludziom się nawet nie śniło.

Termomodernizacja to nic innego jak prace mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i obniżenie poziomu jego zużycia w danym budynku. Każdy budynek ma inne zapotrzebowanie na ciepło. Różnica w tych potrzebach między budynkami może być nawet kilkunastokrotna. Wpływa na to wiele czynników takich jak wiek budynku, wielkośc i liczba okien, materiał użyty do budowy, szczelność dzwi i okien itd. Warto więc przeprowadzić przed modernizacją audyt energetyczny, który pozwoli określić klasę jakości energetycznej budynku. To zaś z kolei pomoże określić potrzeby termomodernizacyjne budynku.

Teoretycznie budynek powstały według współczesnych technologii budowlanych potrzebuje zużyć 100-130 kWh/m2 energii na ogrzewanie rocznie. Zdecydowana większość budynków w Polsce jest jednak dużo starsza i zużywa 2-3 razy energii więcej. Ten problem może rozwiązać termomodernizacja. W przypadku starszych budynków pozwala ona zmniejszyć wydatki na ogrzewanie nawet o 50-70 proc., a w przypadku tych powstałych w latach 1993-2008 o 10-30 proc. Według badań, aż 40 proc. ciepła budynek traci przez nieocieplone ściany. Półmetrowej grubości betonowa ściana ma taką wartość izolacji cieplnej jak płyta ze styropianu bądź waty szklanej o grubości 2,5 cm. Przez nieszczelne okna uciekać natomiast może nawet 15-25 proc. ciepła. Wystarczy więc ocieplić ściany zewnętrzne i wymienić okna na szczelniejsze by znacząco ograniczyć zużycie energii. Przy dociepleniu ścian budynku do wyboru są różnorodne materiały takie jak styropian, styrodur, wełna mineralna, suprema, wełna drzewna, korek, pianka polietylenowa bądź poliuretanowa czy kauczuk syntetyczny.

Straty ciepła mogą być spowodowane również złą regulacją instalacji c.o., osadami w rurach czy ich słabą izolacją. Przy kompleksowej modernizacji zaleca się więc także zmiany w systemie centralnego ogrzewania (np.: wymiana grzejników i rur czy zamontowanie termostatów). Można również wymienić kocioł, który zapewnia ciepło dla budynku na nowocześniejszy, a przy tym oszczędniejszy i wydajniejszy. Innym rozwiązaniem jest rezygnacja z własnego kotła na rzecz ciepła systemowego. Przystępując do modernizacji najlepiej przeprowadzić ją kompleksowo. Czasem jest to jednak nie potrzebne, a czasem niemożliwe choćby ze względu na ograniczenia finansowe. W pierwszym rzędzie zaleca się modernizację instalacji grzewczej, doprowadzenie jej do wsokiej sprawności. Ważną rzeczą jest też ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, a zwłaszcza dachu lub stropu po poddaszem. Ociplenie tej części budynku jest niezwykle efektywne.

Problemem przy modernizacji cieplnej często jest znalezienie potrzebnych funduszy. Jeśli nie ma się wystarczających środków własnych wtedy można sięgnąć po kredyt bankowy lub postarać się o dofinansowanie z instytucji zewnętrznych. Jedną z takich instytucji jest Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. Ogłosił on już po raz czwarty program wsparcia dla termomodernizacji. Ma on ruszyć w maju tego roku. W puli jest do wydania 176 mln zł. Po te pieniądze mogą sięgnąć różnorodne organizacje i instytucje. Można również skorzystać z pomocy Funduszu Termomodernizacji i Remontów, który może wesprzeć spłatę części kredytu zaciągniętego na modernizację cieplną budynku. Z pomocy FTR mogą korzystać zarówno osoby fizyczne jak i organizacje oraz instytucje. Warunkiem uzyskania wsparcia z FTR jest jednak przedstawienie audytu energetycznego lub remontowego modernizowanego budynku. Można tutaj otrzymać wsparcie w formie tzw. premii termomodernizacyjnej, premii kompensacyjnej lub premii remontowej. Wysokość wsparcia może sięgnąć 20 proc. zaciągniętego na modernizację kredytu. Przyznanie takiej pomocy obwarowane jest jednak warunkami, które należy spełnić by ją otrzymać (szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć z stronie internetowej Narodowej Agencji Poszanowania Energii).

Termomodernizacja wiąże się z niemałymi nakładami zarówno finansowymi jak i pracy. Inwestycje takie po pewnym czasie się zwracają. Poprawiają one także komfort termiczny w budynkach, ich klasę jakości energetycznej a co za tym idzie, zwiększają ich cenę rynkową. Innymi słowy, dobrze zrobiona termomodernizacja budynku się opłaca.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
administrator24.info/ portalsamorzadowy.pl/ cieplosystemowe.pl/ budujeko.pl/ nape.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • artur

    2013-02-07 13:31

    zgadzam się dobrze wykonana termomodernizacja, materiałami wysokiej jakości - czyli takimi które mają rekomendacje np ITB jest jak najbardziej opłacalna i szybko sie zwraca, oczywiście w zależności od powierzchni.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także