
Termika PGNiG otrzymała od Polskich Sieci Elektroenergetycznych warunki przyłączenia dla nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań.
PGNiG Termika zmierza do zbudowania w Elektrociepłowni Żerań nowego bloku energetycznego. Niedawno spółka otrzymała otrzymała od Polskich Sieci Elektroenergetycznych decyzję o warunkach przyłączenia dla nowe jednostki energetycznej na Żeraniu. - Są one zgodne z naszymi oczekiwaniami i otwierają drogę do dalszych działań realizacyjnych. Miejscem przyłączenia bloku będzie nowa rozdzielnia na Żeraniu 220/110kV, która ma być wybudowana przez PSE S.A. Przed nami negocjacje umowy przyłączeniowej i realizacja skomplikowanych zadań technicznych – wyjaśnia Termika w swoim komunikacie.
PGNiG ma wybrać wykonawcę budowy bloku gazowo-parowego w EC Żerań najpóźniej w III kwartale tego roku. Koszt inwestycji ma natomiast wynieść ok. 1,5 mld zł. Nowa jednostka ma zastąpić do 2017 r. wysłużony układ kolektorowy. Blok gazowo-parowy będzie dysponował mocą elektryczną 450 MWe i maksymalną mocą cieplną 300 MWt. Rocznie spalane będzie w nim ok. 650 m3 gazu. Ma to pozwolić na produkcję rocznie ok. 3200 GWh energii elektrycznej oraz 1900 GWh energii cieplnej. - Dzięki budowie nowego bloku energetycznego, wyeksploatowane kotły węglowe zostaną wycofane z eksploatacji, a nowa jednostka wytwórcza umożliwi zwiększenie produkcji energii elektrycznej o 50 procent – czytamy na stronach internetowych PGNiG Termika.
Dzisiaj w EC Żerań zainstalowane są dwa kotły fluidalne, pięć kotłów parowych, cztery kotły wodne oraz osiem turbozespołów ciepłowniczych, w tym jeden turbozespół przeciwprężny. Dzięki temu zakład może się pochwalić mocą cieplną rzędu 1560 MWt i elektryczną 364 MWe.
Dzięki zakupieniu polskich aktywów szwedzkiego koncernu Vattenfall, PGNiG stało się jednym z czołowych dostawców ciepła w kraju. W jego rękach znalazło się 23% całkowitych zainstalowanych mocy cieplnych w Polsce. Łączna zainstalowana moc elektryczna przejętych źródeł to ok. 1 GWe, a cieplna to ok. 4,8 GWt. Warszawskie zakłady PGNiG pokrywają 75 proc. zapotrzebowania na ciepło w stolicy i dostarczają 98 proc. ciepła do sieci cieplnej miasta.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- termika.pgnig.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
-
-
-