
Modernizacja stacji napięcia w Radomyślu Wielkim była największą inwestycja elektroenergetyczną ostatnich lat w powiatach mieleckim i dębickim. Realizacja tego projektu rozpoczęła się w 2009 roku i kosztowała 34 mln zł. Jego celem było ograniczenie strat w dystrybucji energii elektrycznej. Była to inwestycja tarnowskiego oddziału spółki Tauron Dystrybucja.
Efektem prac było powstanie Głównego Punktu Zasilania (GPZ) Radomyśl i linii 110 kV. Ponadto przebudowano sieć napowietrzną średniego napięcia o długości 60 km. Tauron ocenia, że dzięki inwestycji będzie zaoszczędzi ponad 2 GWh energii elektrycznej rocznie, a emisja dwutlenku węgla zostanie zredukowana o prawie 3 tys. ton w skali roku.
Prace obejmowały zmianę poziomu napięcia energii elektrycznej z 30 na 110 kV, wymianę 43. starych transformatorów i przebudowę ponad 60 km sieci napowietrznej średniego napięcia. "Spośród wszystkich prac wykonywanych w ramach tego wielkiego projektu - mówi Janusz Onak, dyrektor oddziału spółki Tauron Dystrybucja kluczowe było wybudowanie w 2012 roku linii 110 kV i stacji GPZ w Radomyślu Wielkim. Dzięki temu mogliśmy w listopadzie 2012 roku przystąpić do ostatniego etapu, czyli zmiany napięcia oraz wymiany transformatorów, z których ostatni, zgodnie z planem, został zainstalowany w lutym tego roku."
Projekt został zrealizowany dzięki 19 mln zł unijnego dofinansowania w ramach działania 9.2 „Efektywna dystrybucja energii, priorytetu IX Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013".
Prace były prowadzone na terenie czterech gmin w powiatach mieleckim i dębickim: Radomyśl Wielki, Wadowice Górce, Mielec i Żyraków. Energię elektryczną od Tauronu Dystrybucji kupuje ok. 5 tys. mieszkańców tych terenów .
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- tauron-pe.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Regularna konserwacja produktów przynosi milionowe oszczędności
Regularna konserwacja produktów oraz zasobów w zakładzie jest kluczowa dla zapewnienia ich trwałości, sprawności i bezpieczeństwa użytkowania....
-
-
-
-