
Tauron Ciepło przygotowuje się do realizacji Programu Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE), który ma na celu likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach. W planach spółki jest przyłączenie ponad 180 MW mocy cieplnej do 2022 r. w ośmiu miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. W efekcie do atmosfery dostawałoby się około 52 tys. ton CO2 oraz ok. 250 ton pyłów zawieszonych mniej.
W grudniu 2016 r. Tauron Ciepło złożył wnioski o dofinansowanie swojego Programu Likwidacji Niskiej Emisji w ramach działania 1.7 „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Łączna wartość środków finansowych przewidzianych na realizację Programu to około 250 mln zł z czego wartość dofinansowania, o które spółka się ubiega to około 50%.
"Kompleksowy Program Likwidacji Niskiej Emisji - mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauron Polska Energia - jest jednym z istotnych projektów inwestycyjnych Taurona zaplanowanych do realizacji na najbliższe lata. Ze względu na jego niezmiernie ważny aspekt społeczny i ekologiczny projekt ten traktujemy priorytetowo."
Program przyłączeniowy obejmie osiem miast aglomeracji śląsko-dąbrowskiej objętych niską emisją tj.: Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice. Rozpoczęto już rozmowy w sprawie przyłączeń z potencjalnymi odbiorcami.
Na likwidację niskiej emisji latach 2014-2020 w województwie śląskim, ze środków unijnych mają zostać przeznaczone około 2 mld zł. Zakres dofinansowania ma obejmować m.in. wymianę źródeł ciepła na nieemisyjne i niskoemisyjne oraz przedsięwzięcia związane z poprawą efektywności energetycznej.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetaprawna.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej– podsumowanie i wnioski
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej odbyło się 21 maja br. w Poznaniu, podczas po raz pierwszy organizowanych targów energetyki odnawialnej...
-
-