Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-06-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-07-03
Stadiony Euro 2012 pełne ciepła
Stadiony Euro 2012 pełne ciepła

Nowoczesne stadiony piłkarskie, na których rozgrywane są mecze Euro 2012 są pełne proekologicznych rozwiązań. Budując je konstruktorzy musieli mieć na uwadze naszą strefę klimatyczną. Oznacza to, że zadbać trzeba było o ciepło dla stadionów i nie chodzi tu tylko o podgrzewanie murawy.

Zgodnie z zaleceniami FIFA oraz UEFA stadiony znajdujące się na obszarach o niskich i średnich temperaturach powinny być wyposażone w podgrzewaną murawę co pozwala na zachowaie zielonego boiska przez cały rok. Można tutaj skorzystać z systemów wodnych bądź elektrycznych. Montując ogrzewanie wodne wpierw trzeba usunąć odpowiednią warstwę murawy z boiska. Wtedy dopiero można ułożyć na odpowiedniej głębokości rury, którymi będzie płynął niezamarzający płyn np.: glikol. Takie podgrzewanie ma zamontowany choćby Stadion Miejski w Poznaniu. Rury mają tam średnicę 25 mm i są umieszczone na głębokości 28 cm pod murawą. Ciepło dostarczane zaś jest z miejskiej sieci ciepłowniczej. Alternatywą dla tego typu ogrzewania jest wykorzystanie energii elektrycznej i kabli grzewczych.

Powyższy sposób zachęca z pewnością łatwością i szybkością montażu. Nie trzeba tutaj wywozić warstwy ziemi z boiska. Specjalna maszyna jadąc po murawie wycina w niej rowki o szerokości do 2 cm i głębokości 15-25 cm. Następnie w ten rowek wkładany jest kabel grzewczy. Można tu wykorzystać kabel o mocy 17-20 W/m2 i napięciu 230V bądź dla dużych obiektów o napięciu 400V. Ten system ma też inne przewagi nad wykorzystaniem choćby rur wypełnionych glikolem. Kabel osiąga odpowiednią temperaturę niemal natychmiast po włączeniu systemu. Płyn grzewczy potrzebuje natomiast sporo czasu by uzyskać potrzebną temperaturę. Dodatkowo koszty ogrzewania elektrycznego są niższe. Grupa Danfoss zajmująca się montażem takiego ogrzewana twierdzi, że koszty takiego ogrzewania są niższe o 30 proc. od ogrzewania systemem z płynem grzewczym.

Nad zapewnieniem odpowiedniej temperatury trawie czuwa skomplikowana aparatura. Jest to system automatyczny, który nie potrzebuje ciągłej uwagi człowieka. Termostaty i odpowiednie czujniki pilnują by na głębokości ukorzenienia trawy temperatura wynosiła nie mniej niż 6-10 stopni Celsjusza. Czujniki mierzą więc na bieżąco temperaturę pod murawą jak i na niej. Stadion to jednak nie tylko murawa. Ciepło należy zapewnić też w jego pomieszczeniach.

Ciepło na nasz Stadion Narodowy dostarcza warszawski SPEC. Szacuje on, że zapotrzebowanie na energię cieplną obiektu może wynieść nawet 15 MW rocznie. Stadion mieści 55 tys. kibiców i ma kubaturę ponad miliona metrów sześciennych. Dla porównania zamówiona moc cieplna dla PGE Arena w Gdańsku to 5 MW (jego pojemność to 42 tys.). Miejscy dostawcy ciepła zapewnią je również pozostałym arenom Euro 2012 w Polsce. Podgrzewana ciepłem systemowym jest murawa, a wraz z ciepłą wodą użytkową ogrzewanie zapewnione jest wszystkim pomieszczeniom na obiekcie. Dodatkowo by zapewnić lepszy komfort termiczny na Stadionie Narodowym i w pomieszczeniach kryjących się w jego koronie zainstalowano specjalne ogrzewanie nadmuchowe, które w przypadku tzw. obiektów wielkokubaturowych, konsumuje mniej energii. Stadion posiada też tzw. drugą fasadę, czyli specjalną zewnętrzną osłonę z siatki aluminiowej (koloru srebrno-czerwonego imitującego barwy narodowe). Nie jest ona tylko ozdobą. Dzięki niej pomieszczenia znajdujące się w koronie stadionu mniej nagrzewają się od Słońca w ciągu dnia. Dzięki temu mniej energii będzie zużywanej na ich klimatyzację. Niektórzy malkontenci wskazują, że dla pełnego komfortu termicznego kibiców przydały by się jeszcze podgrzewane krzesełka na trybunach.

Konstruktorzy postarali się by arenom piłkarskim zapewnić odpowiednie ciepło. Nie zdecydowano się na wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł ze względu na dodatkowe koszta (dużą ich część wzięły na siebie samorządy miast). Jakie będą natomiast koszty utrzymania tych obiektów? Według wstępnych szacunków na ogrzewanie, prąd, wodę i ochronę polskich stadionów Euro 2012 będzie trzeba wydać ok 4,5 mln zł rocznie.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
esportplus.pl /pilka.pl/ polskieradio.pl/ ekologiairynek.pl/ cieplosystemowe.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także