
W Olsztynie trwają konsultacje społeczne dotyczące budowy nowego źródła ciepła dla miasta. Miasto musi zdecydować skąd będzie czerpać energię cieplną gdyż w 2017 r. fabryka opon przestanie ją dostarczać do sieci ciepłowniczej.
W Olsztynie trwają spory o przyszłość energii cieplnej w mieście. Przypomnijmy, że Olsztyn potrzebuje nowej elektrociepłowni gdyż koncern Michelin (właściciel fabryki opon) planuje zakończyć w 2017 roku dostarczanie ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. W 2005 roku Michelin zawarło z władzami miasta umowę, że będzie dostarczać ciepło przez co najmniej 10 lat. Ten okres zbliża się ku końcowi. Fabryka opon dostarcza natomiast miastu ponad 40 proc. potrzebnego ciepła. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie jest natomiast w stanie zapewnić wystarczającej ilości energii potrzebnej do ogrzania miasta, z własnych źródeł. MPEC Olsztyn posiada obecnie Ciepłownię „Kortowo" o zainstalowanej mocy cieplnej 174,450 MW oraz kilka małych kotłowni o łącznej mocy niecałych 5 MW. Michelin natomiast zapewnia miastu 100 MW energii cieplnej.
Kontrowersje dotyczą wielu kwestii związanych z budową elektrociepłowni. W czasie debat padały różne propozycje. Jedni proponowali by porozumieć się z koncernem Michelin i zrezygnować z kosztowej inwestycji, inni woleliby rozwijać mniejsze kotłownie. Pojawiła się nawet idea by zaproponować Olsztyn jako lokalizację dla elektrowni atomowej. Trwają również spory o to czy produkcją i dystrybucją ciepła będą zajmować się odrębne spółki, czy też powinno się te działalności prowadzić w ramach jednego przedsiębiorstwa. Dochodzą do tego obawy o znaczący wzrost cen ciepła i utratę pracy przez część pracowników olsztyńskiego MPEC-u. Władze miasta zapewniają jednak, że tego typu obawy są bezpodstawne.
W najbliższą środę odbędzie się debata ekspercka w trakcie której poruszone zostaną następujące zagadnienia:
- Czy gmina powinna angażować środki w finansowanie inwestycji energetycznych? Aspekty ekonomiczne, społeczne i prawne.
- Instytucjonalny model rynku ciepła w Olsztynie - scenariusze na tle rozwiązań krajowych.
- Model optymalnego systemu zaopatrzenia w ciepło dla Olsztyna - źródła scentralizowane czy inne rozwiązania – aspekty techniczne, efektywnościowe.
- Lokalne paliwo alternatywne – szansa czy problem. Połączenie projektów MPEC i ZGOK.
Następnego dnia odbędzie się natomiast kolejna tura otwartych konsultacji społecznych.
Olsztyn rozważą obecnie dwa warianty technologiczne dla nowego źródła ciepła. Pierwsza koncepcja zakłada wykorzystanie spalania paliw gazowych oraz paliwa stałego, wyprodukowanego z odpadów komunalnych, składająca się z bloku gazowo-parowego oraz odpowiedniego kotła. Drugi pomysł stawia natomiast na spalanie gazu ziemnego. Budową nowej elektrociepłowni miałaby się zająć powołana do tego celu spółka. MPEC i władze miasta chcą zbudować nową jednostkę wytwórczą na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. W czerwcu ma ruszyć przetarg na partnera prywatnego dla tej inwestycji. Samorządowcy mają nadzieję znaleźć prywatnego inwestora, który wyłoży co najmniej 150 mln zł. Koszt nowej elektrociepłowni szacowany jest teraz wstępnie na 450-600 mln zł.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpec.olsztyn.pl/ ec.olsztyn.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-