Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-11-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-11-12
Spalarnia zastąpi elektrociepłownię
Radom chce wykorzystać tereny dawnej elektrociepłowni.
Radom chce wykorzystać tereny dawnej elektrociepłowni.

Radom chce na terenie dawnej elektrociepłowni zbudować spalarnię odpadów. Władze miasta i spółki Radpec czekają tylko na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ta jednak po raz kolejny przesunęła swoją decyzję.

Radom czeka na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która pozwoli ruszyć do przodu z budową instalacji termicznego przekształcania odpadów w tym mieście. Instalacja miałaby powstać na terenie dawnej Elektrociepłowni Radom. Władze miasta dopiero po pozytywnej decyzji RDOŚ chcą wziąć się za planowanie szczegółów tej inwestycji. Tymczasem RDOŚ już po raz dziewiąty przesunęło termin wydania swojej decyzji choć miała ona być znana najpóźniej do 31 października.. Na razie nie wiadomo jeszcze kto miałby zostać głównym inwestorem przy budowie czy też ile by ona kosztowała. Według wstępnych analiz zakład miałby przetwarzać ok. 110 tys. ton śmieci rocznie. Produkowałby przy tym w skojarzeniu prąd i energię cieplną.

Na zlecenie Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „Radpec", firma Savona Project przeprowadziła analizę opłacalności inwestycji. Wynika z niej, że miasto dzięki instalacji termicznego przekształcania odpadów zmniejszy ilość śmieci trafiających na składowisko i zmniejszy emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Radpec zmniejszy zaś zapotrzebowanie na węgiel o ok. 20 proc. Obecnie istnieje w Radomiu Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych, ale według Savony, jest on niewystarczający dla regionu radomskiego. - Obecnie istniejącym na obszarze Regionu obiektem przetwarzania odpadów spełniającym wymagania dla instalacji regionalnej jest Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Radomiu, pozwalający na przetworzenie ok. 100 tys. Mg/rok odpadów. Niezbędna jest budowa Instalacji o wydajności ok. 110 tys. Mg/rok do uzupełnienia i domknięcia systemu odpadowego – czytamy w analizie. Jako optymalną technologię wskazano spalanie śmieci w specjalnym piecu rusztowym.

Za najkorzystniejszą lokalizację dla spalarni uznano tereny dawnej Elektrociepłowni Radom, której upadłość ogłoszono już w 1998 r. Zakład dysponował mocą cieplną na poziomie 300 MWt. Obecnie radomska spółka ciepłownicza Radpec zapewnia ciepło miastu dzięki swoim dwóm ciepłowniom - Ciepłowni „Północ" dysponującej mocą 116,3 MWt oraz Ciepłowni „Południe" o mocy 203,5 MWt. Oba zakłady opalane są węglem.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
radpec.com.pl/ cozadzien.pl/ radom.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także