Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-10
Śmieci alternatywą dla węgla
Śmieci alternatywą dla węgla
Śmieci alternatywą dla węgla
Prezes IGCP Jacek Szymczak uważa, że wobec rosnących cen węgla na światowych rynkach oraz wymogów stawianych przez Unię Europejską, śmieci mogą w przyszłości zastąpić węgiel.

Polskie ciepłownictwo w ok. 75 proc. jako paliwo wykorzystuje węgiel. Tymczasem prognozuje się wzrost cen węgla o 10-15 proc. w ciągu przyszłego roku. Jacek Szymczak w tekście na łamach „Rynku Infrastruktury” przekonuje, że śmieci są w takiej sytuacji „łakomym kąskiem" dla polskiego ciepłownictwa. Polska produkuje ok. 12 mln ton śmieci komunalnych rocznie. Tymczasem spalając w kogeneracji 100 tys. ton z nich można uzyskać 18 MW mocy cieplnej i 5 MW energii elektrycznej. Polska wykorzystuje w ten sposób zaledwie 1 proc. śmieci. Przykładowo Dania pozyskuje energię spalając 54 proc. swoich odpadów komunalnych, a Szwecja 45 proc.

Polska musi zbudować wiele zakładów termicznego przekształcania odpadów komunalnych by sprostać unijnym wymogom w zakresie gospodarki odpadami, które nasz kraj zobowiązał się spełnić. „Najważniejsze zobowiązania to ograniczenie o połowę odpadów kierowanych na składowiska i ich jakościowa segregacja. Z ich masy mamy odzyskiwać w drodze segregacji 50 proc. szkła, tworzyw sztucznych i papieru, które mają trafiać do powtórnej przeróbki. Pozostałe odpady mają ulegać biologicznej lub termicznej przeróbce” pisze na łamach „Rynku Infrastruktury” Jacek Szymczak.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej współfinansuje obecnie budowę ośmiu spalarni. Pieniądze pochodzą z UE (ok. 3,5 mld zł), a NFOŚGW wyłoży kolejne kilkaset milionów w formie kredytów. Inwestycje mają zostać zakończone w latach 2015-2016. Powstałe zakłady pozwolą na spalanie ok 1,3 mln ton śmieci. „Szacuje się, że tą drogą uzyskiwać będziemy rocznie 5000 do 6000 TJ ciepła, czyli ok. 1,2 do 1,4 % całej produkcji ciepła systemowego. Wydaje się, że to kropla w morzu, a jednak to oszczędności dla branży rzędu 500 mln zł” stwierdza Jacek Szymczak.


(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Rynek Infrastruktury
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także