Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-08-03 | Ostatnia aktualizacja: 2006-08-03
Siemens konstruuje największą na świecie turbinę gazową

Siemens konstruuje największą na świecie turbinę gazową
Prace nad turbiną zostaną zakończone w ciągu 14 miesięcy. Ważąca 440 ton turbina będzie miała moc 340MW przy częstotliwości pracy 50Hz. Długość konstrukcji wyniesie 13, a wysokość 5 metrów. Turbina jest chłodzona powietrzem i ma nowy kompresor z innowacyjnym układem łopatek. W elektrowni opartej na technologii gazowo–parowej będzie napędzać chłodzony wodą generator. Pojedyncza turbina będzie dysponowała mocą jaką wytwarza łącznie 13 silników Boeinga 747.
Testy turbiny odbywać się będą w prototypowej elektrowni w Irsching (Bawaria). Operatorem obiektu jest firma E.ON Energie. Jeżeli testy się powiodą moc elektrowni wzrośnie w przybliżeniu do 530MW, przy spodziewanej sprawności ponad 60 procent. Aktualnie sprawność najlepszych niemieckich bloków sięga 58%.
„Naszym celem jest sprawdzić nową technologię. Bardzo ważne jest aby sprawdzić najpierw cały proces jak i urządzenia a dopiero później zaprezentować światu nowe osiągnięcia. Jeżeli wszystko będzie w porządku jesteśmy gotowi przedstawić naszą ofertę innym klientom” – oznajmił Dr Wolf-Dietrich Kruger – szef Departamentu Turbin Gazowych Siemens PG.
„Pokrycie zapotrzebowania energii dla rosnącej populacji jest ogromnym wyzwaniem, szczególnie gdy należy zrobić to bez sprzeciwu społeczeństwa, w ekonomiczny i ekologiczny sposób. W najbliższych 15 latach eksperci przewidują niemal podwojenie ogólnoświatowego zapotrzebowania na energię. Aby sprostać temu zjawisku będziemy potrzebować równowagi źródeł dostarczających energię, a w szczególności wszelkiego rodzaju innowacji. Ta turbina wyznaczy nowe standardy w zakresie przyjaznych środowisku i opłacalnych metod produkcji energii” –powiedział Dr Klaus Kleinfeld Prezes Siemensa.
(ap)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- TheEngineer.co.uk, Siemens

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Stal kotłowa 1.4923 / ST12T – niezawodność, która przetrwa ekstremalne warunki
Stal kotłowa 1.4923, znana szerzej jako ST12T, to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle energetycznym i chemicznym. Jej...
-
-
-
-