Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-12-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-12-08
Są chętni na kupno MPEC Białystok
Białystok znalazł tylko trzech chętnych na zakup MPEC-u.
Białystok znalazł tylko trzech chętnych na zakup MPEC-u.

Władze Białegostoku chcą sprzedać miejską spółkę ciepłowniczą. Znalazło się trzech chętnych na kupno MPEC Białystok.

Na początku września tego roku władze Białegostoku ogłosiły, że rozpoczynają przygotowania do sprzedaży Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Ogłoszono zaproszenie do negocjacji dotyczących sprzedaży spółki. Białostocki magistrat czekał do końca zeszłego tygodnia. Jeszcze w czwartek gruchnęła wiadomość, że nie znalazł się nikt chętny do zakupu białostockiego MPEC-u. Prezydent Miasta zdementował te doniesienia i ogłosił, że swoje oferty na zakup spółki przedstawiło trzech zainteresowanych. Jak czytamy w komunikacie władz miasta: „W dniu 6 grudnia 2013 r. o godzinie 12:00 upłynął termin składania odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji w sprawie zbycia udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku. Odpowiedź złożyły następujące podmioty:

ENEA WYTWARZANIE SPÓŁKA AKCYJNA (...);

FORTUM POWER AND HEAT POLSKA Sp. z o.o.(...);

GDF SUEZ ENERGY SERVICES International (...)".

Formalnie oferty wspomnianych spółek są jedynie pozytywną odpowiedzią na zaproszenie do negocjacji. Nie ujawniono szczegółów złożonych ofert. W ciągu dwóch kolejnych tygodni dowiemy się czy negocjacje Białystok rozpocznie z całą trójką, czy ktoś z tego grona odpadnie. Może też władze miasta uznają oferty za niezbyt interesujące i odrzucą wszystkie?

Władze Białegostoku chcą sprzedać 85 proc. akcji MPEC-u. Ich wartość nominalna szacowana jest na 55,8 mln zł. Pozostałe 15 proc. ma trafić w ręce pracowników przedsiębiorstwa. Pieniądze z prywatyzacji mają zaś dać miastu fundusze potrzebne na realizację inwestycji miejskich. Planom prezydent sprzeciwiają się związki zawodowe i opozycyjni radni miasta. Referendum lokalne w kwestii prywatyzacji MPEC-u ze względu na zbyt niską frekwencję było jednak nieważne. Pod koniec października w radzie miejskiej odrzucono zaś wniosek o cofnięcie prezydentowi miasta zgody na sprzedaż MPEC-u.

Białostocka spółka ciepłownicza jest najbardziej dochodową spółką komunalną miasta. W 2011 roku firma miała 4 mln zł zysku. Dane za 2012 rok nie zostały upublicznione. Spółka jest właścicielem 1488 węzłów cieplnych, 221 km wodnych sieci ciepłowniczych oraz 6,7 km sieci parowych. Obejmuje to rurociągi na terenie Białegostoku oraz miejscowości Kleosin. Ciepło dla tej sieci zapewniają Elektrociepłownia Białystok (ok. 75 proc. potrzebnej energii) oraz Ciepłownia Zachód (25 proc. potrzebnej energii).

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
bialystok.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • Darek

    2013-12-19 11:05

    Też chłopaki-monopoliście nie dają sobie rady. Muszą być sprzedani, chociaż mają zysk i trzeba tylko mniej polityków w zarządzie i więcej energii. Trudną ją wykrzesać z większości pracowników. Obserwuję ich działania przez okno........ .

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także