RWE AG – poprzez swoją spółkę zajmującą się handlem i przesyłem gazu, RWE Supply & Trading, zostało pierwszym, w tym roku, europejskim dostawcą tego surowca na Ukrainę. Do ukraińskiej spółki skarbu państwa Naftogaz popłynął dzisiaj gaz ziemny pochodzący z europejskiego portfolio RWE.
Gaz trafia na Ukrainę przez Polskę. Dostawy są realizowane w ramach 5-letniej umowy zawartej w maju 2012 r. pomiędzy Naftogaz i RWE Supply & Trading, która przewiduje transfer do 10 mld m. sześć. surowca rocznie.
W 2013 r. RWE Supply & Trading dostarczyło już około 1 mld m. sześć. gazu ukraińskiej spółce. Dostawy są realizowane według cen hurtowych z uwzględnieniem kosztów przesyłu. Według RWE dalsze znaczne wolumeny mogą zostać przesłane na Ukrainę, jak tylko zlikwidowane zostaną ograniczenia dot. przesyłu na granicy słowacko-ukraińskiej, co może nastąpić w ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy.
RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE zatrudnia 70 tysiący osób, zaopatruje prawie 17 milionów klientów w energię elektryczną i niespełna 8 milionów klientów w gaz. RWE jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii. Obecne jest także w Europie Środkowej. Działa nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska – odpowiedzialna wspólnie ze spółką RWE East za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię około 900 tysiącom klientów oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. Do RWE w Polsce należą również farmy wiatrowe o łącznej mocy 197 megawatów.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- RWE Polska SA

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Stan polskich sieci elektroenergetycznych
Infrastruktura sieci elektroenergetycznych w Polsce jest dziś w dużym stopniu przestarzała. Jej możliwości przesyłowe nie pozwalają na rozwój...
-
-
-
starszy
Ale jaja: przecież RWE sprzedało swoje aktywa jakiemuś oligarsze ruskiemu. Wot, wszystko zostaje w rodzinie. Tak się robi biznes, panowie "politycy"