Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-05-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-05-30
Ruszyła budowa podwodnej linii energetycznej Finlandia - Estonia
Ruszyła budowa podwodnej linii energetycznej Finlandia - Estonia
Ruszyła budowa podwodnej linii energetycznej Finlandia - Estonia
Mija już miesiąc od czasu oficjalnego rozpoczęcia realizacji projektu połączenia Finlandia – Estonia, za pomocą linii wysokiego napięcia, umiejscowionej pod dnem Morza Bałtyckiego. Energia w linii będzie przesyłana za pomocą prądu stałego, co w znacznym stopniu ułatwi współpracę systemów energetycznych obu krajów.

Firma ABB, która jest głównym wykonawcą projektu, dostarczy unikalny - pod względem konstrukcji -kabel wykonany w technologii HVDC Light. Na ceremonii w stolicy Estonii - Tallinie, 27 kwietnia bieżącego roku, spotkali się przedstawiciele ABB oraz Nordic Energy Link (NEL), aby oficjalnie zainaugurować rozpoczęcie realizacji kontraktu. W tym samym dniu ‘zielone światło’ dla projektu dała również Komisja Europejska, orzekając, że zasili Nordic Energy Link funduszami na budowę linii. Wsparcie UE zostało zatwierdzone formalnie przez organy nadzorujące rynek elektryczności w Estonii i Finlandii. W normalnym toku, inwestycja byłaby finansowana ze środków własnych NEL, co spowodowałoby wzrost taryf dla odbiorców w największych węzłach sieci.

Linia o nazwie Estlink będzie miała około 100 kilometrów długości, z czego 75 km kabla przebiegnie pod wodą. Pozostała część linii zostanie poprowadzona do podstacji w gruncie, odpowiednio 9 i 20 km dla Estonii i Finlandii. Linia zostanie wykonana za pomocą opracowanej przez ABB technologii HVDC Light i połączy podstację w Harku o napięciu 300kV (Estonia) z podstacją w Espoo pracującą przy napięciu 400 kV (Finlandia). Wykonanie łącza za pomocą napięcia stałego jest w zasadzie jedynym uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem w przypadku scalania dwóch różnych systemów energetycznych. Urządzenia przetwarzające prąd stały na zmienny – zainstalowane w podstacjach na końcach linii – pozwalają na uzyskanie parametrów przebiegu, dostosowanych do wymagań lokalnego systemu przesyłu energii. Niewątpliwą zaletą tej technologii jest także uniknięcie zjawisk falowych, które w sieciach konwencjonalnych stanowią spory problem.

Dla ABB inwestycja warta jest około 110 milionów dolarów. Szef działu zajmującego się energetyką w ABB - Peter Smits – powiedział, że realizowany projekt, uwydatnia zalety technologii HVDC, która aktualnie daje realną możliwość rozszerzenia i wzmocnienia europejskiego rynku elektryczności. Estlink – pierwsze łącze pomiędzy bałtyckim, a nordyckim systemem energetycznym, stanowi urzeczywistnienie części planu UE, zakładającego utworzenie wspólnego systemu energetycznego dla całego kontynentu. Krok ten jest istotnym osiągnięciem w zakresie zwiększania sprawności wykorzystania i przesyłu energii.

Połączenie podstacji w obu krajach zwiększy niezawodność węzłów energetycznych sieci i zmniejszy ilość awarii. Integracja sieci energetycznych państw europejskich ma na celu stworzenie jednego, wspólnego rynku energii elektrycznej. Rozwiązanie to ułatwi transfer energii pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi i przyczyni się do zwiększenia sprawności systemu. Korzyści odniosą również lokalni producenci elektryczności, którzy będą mogli ją sprzedać do odległych części kontynentu. Zwiększy to konkurencyjność i potencjalnie będzie sprzyjało obniżeniu kosztów energii.

ABB – znane ze sprawnej realizacji kontraktów – zobowiązało się dostarczyć podzespoły niezbędne do wykonania projektu, w rekordowym czasie 20-tu miesięcy. W związku z tym, zakończenie inwestycji winno nastąpić pod koniec 2006 roku. Zastosowana technologia jest przyjazna środowisku, ponieważ używa kompaktowych stacji przetwórczych, nie stosuje olejów, przewody są stosunkowo lekkie, a w związku z przesyłem stałoprądowym, nie powstanie pole magnetyczne. Estlink zaprojektowano w taki sposób, by zasilał nordycką energetykę w elektryczność pochodzącą z krajów nadbałtyckich. Z drugiej strony, połączenie ma zabezpieczyć także rezerwy energetyczne dla krajów nadbałtyckich – np. czasie szczytu poboru energii.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ABB
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także