Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-01-14 | Ostatnia aktualizacja: 2009-01-14
Ruszają inwestycje w polską energetykę. Kozienice II na start

Ruszają inwestycje w polską energetykę. Kozienice II na start
Pierwszym z projektów planowanych na 2009 roku jest budowa przez poznański koncern Enea pierwszego z dwóch bloków energetycznych o mocy 1 gigawata każdy, opalanych węglem kamiennym w Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych. W tym celu w sierpniu 2008 roku Enea i Elektrownia Kozienice powołały spółkę celową ‘Kozienice II’ Sp. z o.o. Budowa drugiego bloku ruszyć ma jeszcze przed ukończeniem pierwszego, a całość gotowa ma być do 2015 roku.
Stosunkowo dobra sytuacja inwestycyjna Enei wynika z tego, że spółka zdobyła już część potrzebnych środków. Dzięki listopadowej emisji akcji, koncern wzbogacił się o blisko 2 miliardy złotych, głównie za sprawą szwedzkiego Vattenfalla. Enea liczyła jednak na więcej, dlatego należy spodziewać się modyfikacji bardziej odległych planów inwestycyjnych.
24 grudnia 2008 roku spółka Kozienice II rozpoczęła działania inwestycyjne związane z przygotowaniem placu budowy pod nowe bloki energetyczne. Rozpoczęte prace mają na celu przygotowanie terenu, na którym zostaną zlokalizowanie place węglowe dla nowych bloków energetycznych. Ponadto od drugiej połowy grudnia 2008 roku, spółka wykonuje badania geotechniczne gruntu w miejscach usytuowania nowych bloków energetycznych.
Nowopowstałe bloki energetyczne charakteryzować się będą 47 procentową sprawnością wytwarzania prądu elektrycznego, dzięki czemu spalać będą mniej węgla, a zatem i emitować będą odpowiednio mniej dwutlenku węgla.
Wykonane w sierpniu symulacje zakładały, że koszt budowy jednego bloku wyniesie 4,8 miliarda złotych. Tymczasem kryzys sprawił, że ceny nieznacznie, ale spadły. W grudniu cenę 1 megawata z nowego bloku szacowano na 1,2 do 1,3 miliona euro, podczas gdy jeszcze kilka miesięcy temu podawana kwota wynosiła 1,5 miliona euro.
Enea nie jest jedyną spółką, która planuje w najbliższym czasie inwestycje w polską energetykę. Gdańska Energa informuje, iż zamierza do 2015 roku wybudować blok o mocy 1 gigawata w Zespole Elektrowni Ostrołęka. Dwa kolejne bloki o zbliżonej mocy powstać mają za sprawą Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) w Elektrowni Opole. Również katowicki Tauron planuje inwestycje na podobnym poziomie. To co jednak odróżnia Eneę od pozostałych firm, to to, że nie dysponują one jeszcze pieniędzmi na realizację. Liczą one w dużej mierze na debiuty giełdowe, jednakże te ze względu na trudna sytuację na rynku są dużą niewiadomą.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ptpiree.pl; elko.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Stal kotłowa 1.4923 / ST12T – niezawodność, która przetrwa ekstremalne warunki
Stal kotłowa 1.4923, znana szerzej jako ST12T, to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle energetycznym i chemicznym. Jej...
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
-
-