
VI Kongres PORT PC „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości" to zarazem pierwsza odsłona ogólnopolskiej konferencji naukowej o tematyce pomp ciepła.
Sesja naukowa pt.: „Transfer wiedzy do przemysłu" organizowana jest jako jedna z dwóch równoległych sesji tematycznych tegorocznego Kongresu PORT PC. Jej pomysłodawcą i współorganizatorem jest dr inż. Marek Miara koordynator działań związanych z pompami ciepła w Instytucie Fraunhofera ISE we Freiburgu, członek założyciel PORT PC.
Czy mógłby Pan przybliżyć jaka jest koncepcja i główny cel współorganizowanej przez Pana konferencji naukowej?
Głównym celem sesji naukowej jest zapoznanie się z przykładami dobrej współpracy świata nauki i przemysłu oraz stworzenie dogodnej okazji do zainicjowania nowych kontaktów na tej płaszczyźnie. W pierwszej części konferencji, zaproszeni goście przedstawią interesujące projekty krajowe i międzynarodowe, w których rezultaty zostały osiągnięte dzięki intensywnej współpracy instytucji naukowych z wybranymi firmami. Druga część to prezentacje naukowców z polskich uczelni, przedstawiające bieżące badania w szeroko rozumianym temacie pomp ciepła. W ostatniej części przedstawiony zostanie między innym model niemieckich instytutów Fraunhofera, u postaw którego leży intensywna współpraca naukowo-przemysłowa. Instytut Fraunhofera ISE z Freiburga objął patronat nad konferencją.
Co w kontekście konferencji oznacza tytuł „Transfer wiedzy do przemysłu"?
Hasło przewodnie sesji „Transfer wiedzy do przemysłu" odnosi się do zacieśniania współpracy pomiędzy światem nauki i przemysłem. Kongres PORT PC to wydarzenie, które każdego roku skupia całą polską branżę pomp ciepła i osoby zainteresowane tą technologią. Organizacja pilotażowej konferencji naukowej właśnie podczas tego wydarzenia jest próbą stworzenia platformy wymiany wiedzy i doświadczeń dla uczestników z różnych środowisk. Przykładowo obok części merytorycznych, celowo wydłużono przerwę obiadową oraz przerwy kawowe, by umożliwić nawiązywanie kontaktów przedstawicieli nauki oraz przemysłu. Mam nadzieję, że pomoże to w inicjacji przyszłych wspólnych projektów, a w dalszej perspektywie - zintensyfikuje współpracę tych dwóch światów. Z doświadczenia wiem, że taka współpraca może być bardzo owocna i jest wręcz konieczna dla ciągłego rozwoju obu stron w duchu innowacyjności.
Czy ma Pan jakieś dodatkowe oczekiwania względem tej konferencji?
Program wydarzenia pozwala już teraz powiedzieć, że pierwsza odsłona konferencji naukowej w przedstawionym formacie będzie merytorycznie bardzo interesująca dla jej uczestników.
Zaproszeni prelegenci są ekspertami w dziedzinie współpracy nauki i przemysłu. Jako współorganizator, mam nadzieję, że wydarzenie skutecznie przyczyni się do wzmocnienia tego typu współpracy również w moim rodzimym kraju. Mam również nadzieję, że zaproponowany format spotka się z życzliwym przyjęciem i będzie kontynuowany w przyszłych latach.
VI Kongres PORT PC „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości" odbędzie się 26 października w Warszawie jako jedno z wydarzeń towarzyszących 7 Międzynarodowym Targom Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej Renexpo 2017. Szczegóły dotyczące wydarzenia i rejestracji dostępne są na stronie www.portpc.pl/kongres.
„Rozwój technologii pomp ciepła w oparciu o transfer wiedzy do przemysłu" - wywiad z dr inż. Markiem Miarą
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- PORT PC

Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
-
-
-