
10 lipca odbyło się uroczyste otwarcie budowy nowej sieci ciepłowniczej dla osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu. Z nowej sieci będzie w przyszłości korzystać 10 tys. osób, a wartość projektu to 10 mln zł.
Mieszkania mają być zasilane w taki sposób, aby ogrzewanie nie emitowało dwutlenku węgla, co jest najbardziej istotne w tym projekcie. Rury wykorzystane przy budowie sieci będą preizolowane i wyposażone w system automatycznego wykrywania wilgoci, co pozwoli na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności.
Rozbudowa będzie wiązała się z wykonaniem przewiertów pod AOW i dnem rzeki Ślęzy. Nowy odcinek sieci będzie wykonany całkowicie pod ziemią, co nie wpłynie na lokalny krajobraz. Wykonawca zapewnia, że mieszkańcy nie odczują utrudnień związanych z inwestycją.
Wykonawcą magistrali ciepłowniczej będzie firma Fortum, która dostarcza ciepło do 60% miasta. Podczas uroczystego otwarcia budowy wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski i prezes Fortum Mikael Lemström. symbolicznie wbili w ziemię pierwszą łopatę.
Magistrala ciepłownicza będzie miała prawie 2000 m długości, a sieć na samym osiedlu będzie miała długość 2,5 kilometra. Prace rozpoczną się w przyszłą środę. "Jest to największa pojedyncza inwestycja we Wrocławiu. To historyczny moment, gdyż w tym roku mija 10 lat od naszej obecności we Wrocławiu, mamy nadzieję, że będziemy jeszcze przez 100 lat" - powiedział o projekcie prezes Fortum Mikael Lemström.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-