Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-05-08 | Ostatnia aktualizacja: 2007-05-08
Rosja odświeża plany budowy łącza energetycznego Syberia-Alaska

Rosja odświeża plany budowy łącza energetycznego Syberia-Alaska
Tunel mający przebiegać pod Cieśniną Beringa pełniłby funkcję połączenia komunikacyjnego oraz energetycznego, na które złożą się rurociągi do transportu ropy i gazu oraz łącze elektryczne.
Koszt samego tunelu, może wahać się od 10 do 12 mld dolarów. Ze względu na złożone warunki geologiczne pomimo, że w najwęższymi miejscu cieśnina Beringa liczy ok. 40 km, długość tunelu musiałaby się sięgać ok. 100 km (ponad dwa razy więcej niż tunel pod kanałem la Manche). Byłby to najdłuższy tunel podwodny na świecie. Czas realizacji inwestycji, która byłaby koordynowana przez USA i Kanadę, wyniósłby od 10 do 15 lat. W budowę zaangażowane byłyby zarówno rosyjskie firmy państwowe, jak i światowe koncerny prywatne. USA i Rosja miałyby po 25% udziałów w przedsięwzięciu, pozostałe 50% należałoby do inwestorów prywatnych i instytucji finansowych.
W ramach projektu planowane jest powstanie linii wysokiego napięcia o możliwościach przesyłowych do 15 GW, która miałyby służyć do eksportu elektryczności z Rosji do USA, a także do zasilania mających powstać połączeń kolejowych.
Zdaniem jednego z potencjalnych inwestorów połączenie energetyczne między Rosją a Stanami Zjednoczonymi przyniosłoby obu krajom oszczędności w kosztach energii elektrycznej rzędu 20 mld dolarów rocznie. Część eksportowanej do USA energii elektrycznej miałaby pochodzić z dwóch planowanych elektrowni wykorzystujących energię pływów, które mają powstać do 2020 roku u wschodnich wybrzeży Rosji na Morzu Ochockim. Każdy z tych obiektów dostarczałby 10 GWh energii rocznie.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- bloomberg.com

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Stal kotłowa 1.4923 / ST12T – niezawodność, która przetrwa ekstremalne warunki
Stal kotłowa 1.4923, znana szerzej jako ST12T, to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle energetycznym i chemicznym. Jej...
-
-
-