Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-05-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-05-31
Relacja ze szkolenia BHP w zakładach energetyki cieplnej
Relacja ze szkolenia BHP w zakładach energetyki cieplnej
Relacja ze szkolenia BHP w zakładach energetyki cieplnej
Celem szkolenia zorganizowanego przed firmę Dendros, które odbyło się 26 maja br. pt. „BHP w zakładach energetyki cieplnej” było omówienie aktualnych przepisów w zakresie BHP, a także identyfikacja i ocena potencjalnych zagrożeń występujących na stanowisku pracy wraz z zastosowaniem odpowiednich środków oraz metod zmniejszenia narażenia.

Uczestnikami szkolenia były służby bhp, kadra kierownicza, pracownicy zakładów i przedsiębiorstw energetyki cieplnej oraz społeczni inspektorzy pracy.

Podczas spotkania zostały przedstawione praktyczne uwagi dotyczące planowania i organizacji działań związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem pracy przy eksploatacji sieci i urządzeń ciepłowniczych. Omówiono podstawowe pojęcia, założenia systemowe, metodykę identyfikacji zagrożeń oraz klasyfikację zagrożeń i czynniki środowiska pracy. Wykładowca – Maciej Błaszak - przedstawił także raport kontrolny z ostatnich lat Państwowej Inspekcji Pracy i uwagi inspektorów. Jak podkreślał „w ocenie inspektorów pracy stwierdzone naruszenia prawa pracy wynikają przede wszystkim z: malejącego zatrudnienia efektem czego są narastające problemy w zapewnieniu odpowiedniej obsady kadrowej w zakresie prowadzenia prac zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie egzekwowania od pracowników przez osoby kierownictwa i dozoru przestrzegania przepisów i zasad bhp, nie zakończenia prac nad oceną ryzyka zawodowego lub pomijania w niej istotnych zagrożeń występujących przy określonych pracach, braku szczegółowych unormowań w obowiązujących procedurach co do stosowania wymaganego sprzętu i środków ochronnych podczas przygotowania i wykonywania określonych prac zakwalifikowanych jako niebezpiecznych. Natomiast według pracodawców przyczyny głównie tkwią w: wysokich kosztach pracy i trudnej sytuacji finansowej, biurokratyzmie i nadmiernym formalizmie przepisów prowadzących do niepotrzebnego tworzenia dodatkowych dokumentów, wydłużonej procedurze spowodowanej konsultowaniem z konserwatorem zabytków zakresu remontów eksploatowanych zabytkowych obiektów, w których usytuowane są pomieszczenia i stanowiska pracy.”

Nie zabrakło również tematyki dotyczącej sporządzania i prowadzenia wymaganej prawem dokumentacji i procedur.

Przekazywana podczas zajęć wiedza teoretyczna ilustrowana była licznymi przykładami rozwiązań praktycznych, co uczestnicy wysoko ocenili w ankietach po spotkaniu.

(xt)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Dendros
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :