
Przedsiębiorstwo Radpec wytwarzające ciepło dla Radomia będzie musiało przejść w najbliższym czasie modernizację, która dostosuje zakład do nowych, zaostrzonych wymagań dotyczących ochrony środowiska. W obecnej formie Radpec będzie mógł funkcjonować najpóźniej do końca 2022 roku.
Nowe wymagania dotyczące emisji gazów i pyłów do powietrza obowiązują już od 1 stycznia 2016 roku, jednak należące do Radpecu ciepłownie „Północ" oraz„Południe" korzystają z tak zwanej derogacji ciepłowniczej , czyli częściowego zwolnienia z obowiązujących norm. Nowe standardy będą obowiązywać spółkę od 1 stycznia 2023 roku. Nie jest także wykluczone, że okres derogacji zostanie skrócony o rok.
W związku z tą sytuacją władze spółki przygotowały trzy warianty możliwych inwestycji na najbliższe lata. Pierwszy z nich przewiduje budowę instalacji środowiskowych dla istniejących kotłów. Drugi zakłada budowę nowego źródła ciepła wytwarzającego jednocześnie energię elektryczną i pozostawienie w eksploatacji istniejących kotłów w obecnych ciepłowniach. Ostatni wariant zakłada budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych i wykorzystania jednego z dwóch poprzednich wariantów inwestycyjnych.
Pozytywnych rekomendacji nie uzyskały warianty opierające się na budowie bloku gazowo-parowego, bloku węglowego, albo bloku na biomasę. Możliwą drogą realizacji inwestycji jest powołanie spółek celowych, w których udziały będą posiadały Radpec i partner biznesowy. Prezes Radpecu Krzysztof Zborowski uspokaja, że planowane inwestycje nie wpłyną bezpośrednio na podwyżkę cen za ciepło.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- echodnia.eu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
-