
Kilka tygodni temu prezydent Raciborza powołał zespół, którego zadaniem jest opracowanie programu uwolnienia miasta od węgla. Według pierwszych szacunków wprowadzenie zakazu palenia węglem wymagałoby inwestycji wartych ponad 80 mln zł i są to potrzeby tylko obiektów Miejskiego Zarządu Budynków.
Miejski Zarząd Budynków wyliczył wskaźnikowe koszty remonty budynków gminnych obejmujące: wymianę ogrzewania węglowego na gazowe lub sieciowe, termomodernizację oraz remont części wspólnych nieruchomości, które należałoby zrealizować przed wprowadzeniem strefy wolnej od węgla w Raciborzu.
Zbadać należy jeszcze potrzeby zasobu budownictwa wielorodzinnego prywatnego i budownictwa jednorodzinnego oraz przede wszystkim możliwości techniczne podłączeń do sieciowych nośników energii (ciepła systemowego, gazu ziemnego) w poszczególnych dzielnicach i strefach Raciborza.
Pracami tymi zajmuje się powołany w marcu tego roku zarządzeniem Prezydenta Miasta specjalny zespół ds. Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Zgodnie z zapowiedziami zespół podjął już rozmowy z zakładami sieciowymi. Zaproszenia na kolejne posiedzenie zespołu (planowane na 18 kwietnia) wystosowano do PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa oraz do Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o.
Podczas pierwszego posiedzenia Zespołu ustalono, że w pierwszej kolejności określone zostaną aktualne możliwości techniczne podłączeń do sieciowych nośników energii (ciepła systemowego, gazu ziemnego) w poszczególnych dzielnicach i strefach Raciborza. Konieczne jest także przeprowadzenie pełnej inwentaryzacji zasobu mieszkaniowego gminy, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i indywidualnych właścicieli także pod kątem potrzeb termomodernizacyjnych i wymiany źródeł ciepła.
Kolejnym krokiem będzie analiza możliwości finansowych gminy w zakresie dodatkowego wsparcia mieszkańców w realizacji tego typu inwestycji. Zbadane zostaną także możliwości pozyskania na te cele środków zewnętrznych, w tym z RPO i zapowiadanych programów rządowych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- dziennikzachodni.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Drugie życie biurowców – inteligentna modernizacja zmniejsza koszty...
Z tegorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że Polska jest liderem pod względem liczby certyfikowanych...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-