Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-05-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-05-23
Przyszłość ciepłownictwa jest w OZE
OZE są wskazywane jako przyszłość w pozyskiwaniu energii cieplnej.
OZE są wskazywane jako przyszłość w pozyskiwaniu energii cieplnej.

W Katowicach w dniach 13-15 maja odbywał się Europejski Kongres Gospodarczy. Jednym z poruszanych na kongresie tematów było ciepłownictwo. Uczestnicy spotkania wskazywali, że przyszłością ciepłownictwa są odnawialne źródła energii.

Europejski Kongres Gospodarczy jest jednym z najważniejszych spotkań gospodarczych w regionie. W tym roku miała miejsce jego piata edycja w dniach 13-15 maja w Katowicach. Jeden z paneli dyskusyjnych był poświęcony problemowi przyszłości ciepłownictwa. Wzięli w nim udział przedstawiciele branży ciepłowniczej oraz analitycy. Uznali oni, że branża ciepłownicza jeśli chce się rozwijać powinna inwestować w odnawialne źródła energii.

Uczestnicy spotkania wskazywali, że na drodze do rozwoju ciepłownictwa w Polsce stoją trzy główne przeszkody. Należą do nich: niestabilne przepisy prawne, ich obecny kształt i brak wsparcia dla ciepłownictwa oraz brak aktywności rozwojowej wśród przedsiębiorstw ciepłowniczych. Igor Muszyński partner Chadbourne & Parke LLP wskazywał, że niektóre spółki ciepłownicze są zasiedziałe i nic nie stymuluje ich do rozwoju. Mają zabezpieczoną pozycję na rynku lokalnym więc nie ma impulsów skłaniających je do poszukiwania nowych dróg rozwoju. Innym problemami zdaniem uczestników dyskusji są również regulacja cen i stojące w miejscu prace nad tzw. trójpakiem energetycznym.

Jako przykład wykorzystania odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, podał spalanie odpadów. Wskazał on, że w Polsce ok. 6 mln odpadów nadaje się do wykorzystania w produkcji ciepła. Zaznaczył przy tym, że najważniejsze jest przekonanie do tego rozwiązania samych przedsiębiorstw ciepłowniczych i mieszkańców. Inwestycja mająca połączyć w jednym elektrociepłownię i spalarnię śmieci realizowana jest w Rzeszowie. Fiński koncern Fortum otworzył natomiast niedawno elektrociepłownię w Kłajpedzie (Litwa), która również wykorzystuje odpady jako paliwo.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
eecpoland.eu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także