
Od kilku lat obowiązuje w Polsce system certyfikatów, który miał ułatwić znalezienie i wybór mieszkań, domów energooszczędnych. Okazuje się jednak, że system nie działa tak jak planowano.
Zapewnienie ciepła w domu bądź mieszkaniu pochłania najwięcej zużywanej energii. – Koszt ogrzewania, zwłaszcza w przypadku domu jednorodzinnego, może sięgnąć nawet 70 proc. wszystkich kosztów eksploatacji. To jest pozycja, na którą powinniśmy zwrócić największą uwagę – mówił Agencji Newseria Piotr Pawlak z firmy Rockwool. Obecnie na świadectwach energetycznych nie ma podanej wprost informacji o szacowanych kosztach ogrzewania kupowanego domu bądź mieszkania. – Polski system świadectw energetycznych został skonstruowany w taki sposób, że nie ułatwia kupującemu podjęcia decyzji. Taki dokument zawiera pewne parametry, na podstawie których można oszacować koszty ogrzewania. Jednak są one ukryte dosyć głęboko w samym formularzu świadectwa. Poza tym nie możemy być w 100 proc. przekonani, że znajdziemy w nim wiarygodną informację – uważa Piotr Pawlak.
Obecnie nie ma jednolitej metody tworzenia świadectw energetyczny, a firmy zajmujące się ich przygotowywanie mają dużą swobodę w sposobie ich przygotowania. – Proces przygotowywania świadectwa energetycznego opiera się na wielu założeniach, które mogą być dosyć uznaniowo przyjmowane przez firmy sporządzające świadectwa. Dlatego mogą powstać certyfikaty dla tego samego budynku, które od strony formalnej będą sporządzone poprawnie, natomiast różnice mogą sięgać kilkunastu procent. A to przekłada się również na koszty – zwracał Newserii uwagę Piotr Pawlak.
Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej wprowadzono w naszym kraju kilka lat temu świadectwa charakterystyki energetycznej. Mają one wskazywać ile energii zużywa dany dom bądź mieszkanie oraz jakie są tego koszty. Certyfikaty mają potencjalnym nabywcom wskazać ile będzie ich kosztowała eksploatacja domu. Mają one być również narzędziem, które pośrednio zachęci ludzi do kupowania mieszkań i domów energooszczędnych.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria.pl

Komentarze (2)
Czytaj także
-
Jak nie dopuścić do poważnych skutków awarii w instalacjach elektrycznych w...
Niemal 20 proc. pożarów, jakie wybuchły w budynkach w latach 2000-2018, było efektem niesprawnej instalacji elektrycznej lub awarii urządzeń...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-
-
alladyn-solar-batt
kompletne niezrozumienie do czego służy informacja z certyfikatu - zasłonięte zaślepieniem i bełkotem o kosztach. Developerzy budują chłam i wystawiają na sprzedaż. W kraju, gdzie znalezienie własnego lokum(zwłaszcza dla młodych) to luksus od dawna powinien być ustawowo narzucony standard budowlany z zachowaniem progresywnego obniżania poziomu emisji ciepła przez przegrody budowlane. Czy standard taki jest wykonywany - świadczyłby o tym certyfikat, ktory winien być tak na prawdę pierwszym dokumentem przy sprzedaży lokalu lub domu w dokumentacji ofertowej zbywcy. Dosyć grandy, oszustwa i bandyterki budowlanej. Piotr Jaszewski
solidchip.eu
certyfikaty to kolejna regulacja gospodarki, kolejna ingerencja, która zwiększa biurokrację i koszty zakupu domu. Ktoś powie, że kosztów zakupu domu to nie zwiększa ... bo płaci za to sprzedający ... To mniej więcej tak, jak pracownik cieszy się, że on płaci tylko część ZUSu, a drugą część płaci ten krwiopijca pracodawca - czyli on za to nie płaci. Pracodawca dokłada do interesu zatrudniając ? Nie - to pracownik musi to wypracować, przez to ma mniejsze wynagrodzenie. Pracownik musi wypracować wszelkie koszty swojej pracy + zysk dla pracodawcy, inaczej byłby zbędny. Tak to sobie wielu pracowników myśli "dobrze tak krwiopijcy - niech płaci za mnie ZUS" - i ta zawiść nie pozwala im dostrzec, że to oni za to płacą. Również kupujący dom może się ucieszyć, że te kilka set zł wydane przez sprzedającego na certyfikat, to nie jego koszt, ale tak naprawdę, statystycznie, o tę kwotę podnosi się cena domu !!!