Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-05-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-05-31
Przemieszczanie ponadgabarytowych przedmiotów w fabryce – jakie są możliwości?
Przemieszczanie ponadgabarytowych przedmiotów w fabryce – jakie są możliwości?

Funkcjonowanie wielu fabryk jest uzależnione od sprawnego przemieszczania towarów na terenie zakładu. Jakie możliwości ma do dyspozycji przedsiębiorca, który chce zwiększyć wydajność firmy z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa zatrudnionego personelu?

 

Do czego wykorzystać suwnice w zakładzie produkcyjnym?

Pierwszym wyborem większości przedsiębiorstw produkcyjnych są suwnice. To rodzaj urządzenia, które umożliwia transport ciężkich i wielkogabarytowych ładunków na niewielkie odległości w poziomie oraz ich podnoszenie i opuszczanie w pionie.

Suwnica to niezbędny element wyposażenia fabryk z branż automotive czy przemysłu ciężkiego. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie wykonywanie prac z wykorzystaniem sił ludzkich byłoby niemożliwe lub bardzo niebezpieczne.

Większość suwnic to urządzenia pracujące w ruchu przerywanym.

Ze względu na konstrukcję suwnice można podzielić na:

  • pomostowe,
  • bramowe (oraz półbramowe),
  • wspornikowe,
  • kolumnowe.

Zdecydowana większość suwnic wykorzystuje elementy konstrukcyjne hali – belki i wsporniki, na których opiera się pomost. To po tym ostatnim elemencie będzie poruszał się cięgnik. Dlatego wybierając dźwignicę, należy dopasować ją nie tylko do rodzaju wykonywanej pracy, ale także budowy hali przemysłowej.

Wyjątkiem są suwnice bramowe lub kołowe. Zapewniają one większą mobilność, ponieważ konstrukcja nośna urządzenia opiera się na podporach poruszających się po kołach lub na torze jezdnym.

Dzięki suwnicom możliwe jest utrzymanie wysokiej przepustowości zakładu niezależnie od gabarytów i ciężaru wykorzystywanych materiałów.

 

Suwnice uniwersalne i procesowe. Jaka jest między nimi różnica?

Wybór odpowiedniej konstrukcji suwnicy to nie wszystko. Pod względem zastosowania wyróżnia się urządzenia uniwersalne oraz tzw. procesowe (inaczej – technologiczne).

Suwnice uniwersalne umożliwiają transport ciężkich towarów przy użyciu napędu elektrycznego, hydraulicznego lub pneumatycznego. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie znaczenie ma wysoka wydajność i ekonomiczność.

Urządzenia uniwersalnego przeznaczenia nie będą jednak wystarczające, jeżeli niezbędny jest transport wielkogabarytowych części o nietypowych kształtach lub konsystencji. W takich sytuacjach należy rozważyć montaż suwnic procesowych. Są one konstruowane tak, aby sprostać specyficznym wymaganiom nietypowych procesów przemysłowych.

Przy pomocy dźwignic technologicznych możliwa jest praca z materiałem sypkim, płynnym, o bardzo dużej długości lub powierzchni, jak np. części samolotowe lub kolejowe.

 

Jak wybrać suwnicę do przemieszczania towarów ponadgabarytowych?

Poszczególne suwnice różnią się między sobą szeregiem parametrów technicznych, które powinny być w możliwie największym stopniu dopasowane do wymagań stawianych urządzeniom w danym zakładzie. W szczególności należy zwrócić uwagę na:

  • udźwig – maksymalna masa ładunku, do której podnoszenia została zaprojektowana suwnica;
  • prędkość podnoszenia ładunku – określa tempo opuszczania ładunku;
  • grupę natężenia pracy – określa, z jaką intensywnością może pracować suwnica (liczba pełnych cykli w określonej jednostce czasu);
  • wysokość i rozpiętość suwnicy – definiują zakres pracy suwnicy.

Dobierając poszczególne komponenty suwnicy, należy pamiętać, że na maksymalne obciążenie urządzenia wpływa także budowa wciągnika.

  • Modele z wciągnikiem łańcuchowym są nieco tańsze i ulegają awarii rzadziej niż wciągniki linowe. Pracują jednak wolniej.
  • Z kolei liny stalowe lepiej radzą sobie z transportem ładunków o bardzo dużym ciężarze, ale są bardziej awaryjne i droższe.

Aby zoptymalizować pracę i uniknąć konieczności regularnego przeprowadzania napraw, trzeba przeprowadzać regularne przeglądy i konserwację poszczególnych elementów.

Wybierając producenta suwnic, warto postawić na firmę z wieloletnim doświadczeniem w branży. Oferta dostępna na https://www.konecranes.com/pl jest przeznaczona dla wszystkich przedsiębiorców, którzy potrzebują wyspecjalizowanego wsparcia w realizacji procesów technologicznych. Specjaliści Konecranes dopasują do indywidualnych potrzeb klienta suwnice uniwersalne i technologiczne, a także pomogą w modernizacji już istniejącego parku maszynowego.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
konecranes.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także