Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-12-28 | Ostatnia aktualizacja: 2011-12-28
Propozycje zmian w przepisach dotyczących akcyzy na węgiel

Propozycje zmian w przepisach dotyczących akcyzy na węgiel
Propozycje IGCP związane były z wystawianiem/potwierdzaniem dokumentów dostawy, dokumentowaniem reklamacji wyrobów węglowych, brakiem przepisów przejściowych dotyczących obrotu węglem na przełomie roku, jednostką miary ewidencjonowanego węgla, brakiem uregulowań dotyczących sytuacji gdy firma jest jednocześnie pośrednikiem węglowym i podmiotem zużywającym węgiel. IGCP postulowało także by w rozporządzeniu wprowadzić zapisy pozwalające na „miesięczną aktualizację zapisów w ewidencji zużycia wyrobów węglowych – bez względu na metodę ustalania zużycia”. Izba chciałaby też wydłużenia terminu przekazywania do właściwego urzędu celnego zestawienia wystawionych dokumentów dostawy do 25 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu wystawienia dokumentu. Ostatnim postulatem było doprecyzowanie norm dopuszczalnych ubytków pojawiających się w czasie przewozu i przeładunku oraz dopuszczenie rocznego rozliczania ubytków.
Ministerstwo Finansów ustosunkowało się do tych propozycji. Uznało ono, że przepisy przejściowe dotyczące obrotu węglem są niepotrzebne. Ministerstwo nie zgodziło się także na roczne rozliczanie ubytków powstających w czasie transportu i przeładunku. Urzędnicy przychylili się natomiast do postulatów związanych z dokumentami dostawy (m.in. wydłużenie terminu przekazywania ich do urzędu celnego do 25 dnia miesiąca) i dystrybucją węgla choć przyjęli rozwiązanie inne od proponowanego. Zgodzono się także na przyjęcie tony jako jednostki ewidencyjnej dla węgla.
Od stycznia materiały opałowe takie jak węgiel, koks, brykiet, a także torf i inne paliwa opałowe mają być objęte podatkiem akcyzowym. Analitycy uważają, że nowe przepisy są niedoprecyzowane, a politycy nie ukrywali, że powstawały one w pośpiechu.
Pełną odpowiedź ministerstwa na postulaty IGCP można znaleźć na stronie www.igcp.org.pl.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- igcp.org.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Grajmy w zielone, czyli rzecz o przyszłości agroenergetyki
Ważniejszym, niż tworzyć dzieła właściwie, jest tworzyć dzieła właściwe. Wszyscy zgadzają się, że Polska dysponuje ogromnym potencjałem...
-
-
-