Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-10-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-10-07
Produkcja biooleju, ciepła i prądu w jednym
Fortum Finlandia po raz kolejny chwali się swoją innowacyjnością.
Fortum Finlandia po raz kolejny chwali się swoją innowacyjnością.

Finowie z Fortum po raz kolejny inwestują w innowacyjność. W fińskiej elektrociepłowni w Joensuu powstanie instalacja produkująca jednocześnie bioolej oraz energię w kogeneracji.

W Fińskim Joensuu powstaje pierwszy na świecie układ wykorzystujący technologię szybkiej pirolizy do produkcji biooleju w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej i ciepła. Zakład będzie zintegrowany z istniejącą już elektrociepłownią w Joensuu, która zapewnia ogrzewanie miastu. - Szybka piroliza jest metodą przekształcania biomasy w płynne paliwo poprzez jej zgazowanie bez kontaktu z tlenem oraz kondensowanie substancji organicznych do postaci biooleju. Produkty uboczne procesu – biokoks i nieskroplone gazy – mogą być w pełni wykorzystane w kotle elektrowni w sposób wydajny energetycznie – wyjaśnia Fortum. Bioolej będzie wykorzystywany jako paliwo w ciepłownictwie. Dodatkowo Fortum będzie mógł go sprzedawać przemysłowi biochemicznemu czy też rafineriom do przerobu na paliwo.

Bioolej w Joensuu będzie produkowany ze zrębków leśnych oraz innych odpadów drewnianych z przemysłu drzewnego. - Początkowo zakład będzie produkował około 50 000 ton oleju rocznie. Zakład wykorzystujący technologię szybkiej pirolizy w Joensuu zacznie działać w listopadzie bieżącego roku. Jeśli innowacyjna technologia się sprawdzi, Fortum planuje wykorzystać ją również w innych zakładach – zapowiada koncern.

Elektrociepłownia w Joensuu pracuje od 1986 r. Zakład nie spala tradycyjnych paliw kopalnych jak gaz czy węgiel. Elektrociepłownia opalana jest drewnem, torfem, miazgą trzcinową oraz biogazem pochodzącym z pobliskiego składowiska odpadów. Zakład dysponuje mocą elektryczną na poziomie 60 MWe i cieplną rzędu 110 MWt. Do tego na system ciepłowniczy miasta składa się jeszcze ciepłownia o mocy 30 MWt. Dochodzą do tego jeszcze małe lokalne kotłownie. Samo miasto ma ok. 40 tys. mieszkańców. System ciepłowniczy Joensuu liczy sobie zaś 180 km długości.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
fortum.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także