
Parlament pracuje nad zmianami w przepisach o podatku akcyzowym od gazu ziemnego. Zdaniem Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie może to doprowadzić do wzrostu cen ciepła o ok 3 proc.
W Parlamencie trwają prace na zmianami przepisów dotyczących podatku akcyzowego od gazu ziemnego. - Proponowana ustawa o zmianie podatku akcyzowego zawęża listę zwolnień od akcyzy dla gazu ziemnego, w stosunku do obowiązujących dla wyborów węglowych. Aktualnie zwolnieniem od akcyzy objęte jest ciepło produkowane z węgla, a zużywane w zakładach energochłonnych a także w podmiotach, w których wprowadzono w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub podwyższenia efektywności energetycznej. W praktyce chodzi o podmioty uczestniczące w systemie handlu emisjami, lub objęte ustawą o efektywności energetycznej – wskazuje Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie. Zdaniem Izby proponowane zmiany sprawią, że zwolnienia od akcyzy będą przysługiwały zakładom energochłonnym, w których wprowadzone zostały systemy ochrony środowiska i efektywności energetycznej. To z kolei wykluczy ze zwolnień małe, lokalne ciepłownie i kotłownie, które ze względu na swoją wielkość nie uczestniczą w systemie handlu emisjami i nie są objęte ustawą o efektywności energetycznej.
Z wyliczeń IGCP wynika, że problem dotyczy ok. 11 mln GJ ciepła produkowanego rocznie w małych ciepłowniach i kotłowniach. Izba szacuje, że wynikające z proponowanych zmian podwyżki cen ciepła obejmą ok. 10 proc. społeczeństwa. - Proponowana ustawa to kuriozum z punktu widzenia prawa, gdyż dzieli społeczeństwo na „równych i równiejszych". Ewidentnie narusza ona zasadę równego traktowania odbiorców i konsumentów, krzywdząc odbiorców ciepła pochodzącego z sieci ciepłowniczych w mniejszych miastach, osiedlach i na wsi. Pozostali odbiorcy ciepła nie będą obciążeni dodatkowym kosztem akcyzy w cenie ciepła. Co więcej, proponowane zmiany w ustawie o akcyzie dyskryminują bardziej ekologiczny gaz ziemny względem węgla, gdyż ciepło produkowane z węgla przez małe ciepłownie i lokalne kotłownie nie jest objęte akcyzą – stwierdza IGCP.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- cieplosystemowe.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-