Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-06-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-06-24
Porównanie pompy ciepła typu split i multi-split
Porównanie pompy ciepła typu split i multi-split

Dobierając źródło ciepła do domu, głównymi priorytetami są: ekonomiczność, ekologia oraz komfort użytkowania. Wszystkie te kryteria spełniają pompy ciepła.

 

Urządzenia te posiadają wszystko, czego wymaga nowoczesne budownictwo. Automatyczne sterowanie, pozwala na całkowicie bezobsługowe użytkowanie. Ponadto, pompy ciepła są odnawialnym źródłem energii i nie zanieczyszczają środowiska. Są także jednym z najbardziej oszczędnych źródeł ciepła. Na rynku występuje wiele rodzajów pomp, dlatego też nie ma problemu ze znalezieniem wariantu dostosowanego do własnych preferencji. W niniejszym artykule, porównamy pompy ciepła powietrzno-wodne typu split i multi-split.

 

Pompy ciepła typu multi-split

Pompy ciepła typu multi-split to zazwyczaj połączenie technologii powietrze-woda oraz powietrze-powietrze. Ich praca jest oparta o jedną jednostkę zewnętrzną i kilka jednostek wewnętrznych. Jednostka zewnętrzna pobiera powietrze zewnętrzne, z którego odzyskuje ciepło. Następnie, czynnik roboczy, transportuje energię do jednostek wewnętrznych. Jednostką wewnętrzną odpowiedzialną za transport ciepła poprzez system centralnego ogrzewania, jest moduł typu powietrze-woda. Może on współpracować zarówno z ogrzewaniem podłogowym jak i z kaloryferami. Pozostałe jednostki wewnętrzne, działają na zasadzie powietrze-powietrze. Najpopularniejsze w tym przypadku są moduły ścienne i przypodłogowe. Jednostki wewnętrzne typu powietrze-powietrze służą do chłodzenia pomieszczeń latem. Ponadto, ciepło, które powstaje podczas procesu chłodzenia, może być użyte do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

 

Pompa ciepła typu split

Pompa ciepła typu split, jest wyposażona w jedną jednostkę zewnętrzną oraz jedną wewnętrzną. Zasada działania jest analogiczna do pracy pompy ciepła typu multi-split. Takie rozwiązanie może funkcjonować w dwóch trybach: grzania i chłodzenia. W trybie grzania, ciepło odbierane jest w jednostce zewnętrznej ( w parowniku). Czynnik chłodniczy ogrzewa się i trafia do sprężarki. Po zwiększeniu jego ciśnienia oraz temperatury, trafia do skraplacza i pośrednio do wody znajdującej się w systemie centralnego ogrzewania. Następnie, czynnik chłodniczym, przez zawór rozprężny powraca do parownika.

Oba rozwiązania są niezwykle wydajne. Główną różnicą jest koszt inwestycji i późniejszej eksploatacji. Warto również dowiedzieć się, jak zwiększyć wydajność pompy ciepła. Urządzenia typu multi-split mogą być o kilkadziesiąt procent droższe. Koszty użytkowania są również nieco wyższe. Natomiast zarówno pompy ciepła typu split jak i multi-split to urządzenia doskonale sprawdzające się w nowych budynkach oraz starszych, w których przeprowadzono termomodernizację. Niewielka popularność pomp multi-split w Polsce wynika głównie z klimatu, który nie wymaga chłodzenia pomieszczeń. Jeśli zależy nam na efektywnym ogrzewaniu budynku oraz c.w.u., pompa ciepła typu split jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
swatt.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także