Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-10-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-10-17
Polska technologia pozwoli akumulować ciepło ze ścieków i chłód z klimatyzacji
Wynalazkiem zainteresowane są firmy zajmujące się klimatyzowaniem
Wynalazkiem zainteresowane są firmy zajmujące się klimatyzowaniem

Wiesław Matusiak we współpracy z dwoma ośrodkami naukowymi opracował kolektor membranowy - wynalazek, który pozwala odzyskiwać ciepło z wody, którą zużyliśmy właśnie do kąpieli oraz chłód z lodu, który powstał podczas korzystania z klimatyzacji.

Urządzenie wprowadzi na rynek firma UniHeat z Sosnowca. Badania certyfiacyjne kolektora prowadził Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Instytut Energii Odnawialnej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

„W ściekach tkwi potencjał energetyczny, możliwości odzysku jest bardzo dużo - mówi Paweł Matusiak syn Wiesława i prezes spółki UniHeat. Każda instalacja hotelowa zrzuca ciepłą wodę do ścieków i nie korzysta z niej. Idea jest bardzo prosta – chodzi o to, by odzyskać energię ze zużytej wody za pomocą pomp ciepła i użyć ją do ponownego ogrzania. Jeżeli woda ma 40 stopni, to taka instalacja ma swoje źródło o temperaturze odpowiadającej odwiertom geotermalnym. Te instalacje, które teraz mamy w ofercie i zaproponowaliśmy je hotelom, bilansują się czy spłacają w 5-7 lat. W porównaniu z kolektorami słonecznymi to jest przepaść."

Także akumulator chłodu jest urządzeniem, które może przynieść spore oszczędności w czasie letnich upałów. „Chodzi tu głównie o to - wyjaśnia działanie wynalazku Paweł Matusiak - żeby nauczyć się odspajać lód od powierzchni wymiennika, czyli urządzenia, które odzyskuje energię. To nam się udało w zakresie fizyki. Wykorzystaliśmy znane od kilkuset lat zjawisko dodatkowej energii w cieple utajonym. Jeśli mamy wodę o temperaturze 10 stopni i chcemy z niej odzyskać energię, to się ją wymraża. Woda zamieniona w lód pokrywa wymiennik. Jeżeli wymiennik porośnie lodem, to przestaje działać. Idea wynalazku polega na tym, żeby nauczyć się odspajać lód i umożliwić urządzeniom ciągłe działanie i regenerację – bez wyłączeń."

Kolektory będą montowane m.in. w projektach dofinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Demonstrator Plus. W pilotażową instalację zostanie wyposażone osiedle domków jednorodzinnych. Kolektorami zainteresowane są zakłady produkcyjne, które profesjonalnie zajmują się klimatyzowaniem. Produkt ma też charakter eksportowy. Klientem spółki jest Hotel Sheraton w Warszawie, którego kierownictwo zamierza odzyskiwać ciepło ze ścieków.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także