
W dniach 14-15 marca we Wrocławiu odbyła się międzynarodowa konferencja „CIEPŁOWNICTWO 2012”. W jej trakcie rozmawiano między innymi o sytuacji ciepłownictwa w Polsce a także o perspektywach ciepła systemowego.
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki sieć ciepłownicza koncesjonowanej części rynku ciepłowniczego w naszym kraju liczy 19 400 km długości. W 2010 r ta część rynku mogła się pochwalić 59 264 MW mocy zainstalowanej i 34 554 MW mocy zamówionej. Koncesjonowane przedsiębiorstwa sprzedał wtedy 430 tysięcy TJ ciepła co daje połowę zapotrzebowania na ciepło w Polsce. Wzrost cen ciepła w latach 2002-2010 osiągnął poziom 28,7 proc. Po uwzględnieniu inflacji w tym okresie (22 proc) daje to realny wzrost cen o 5,4 proc.
„Charakterystyczną cechą systemu ciepłowniczego jest jego rozdrobnienie, co powoduje lokalny charakter rynków ciepłowniczych. Nadzór regulatora obejmuje koncesjonowane przedsiębiorstwa ciepłownicze, które nie tworzą jednego rynku w skali kraju, tak jak ma to miejsce w przypadku rynku energii elektrycznej czy rynku gazu. Dominującą cechą podmiotów funkcjonujących w obrębie sektora usług ciepłowniczych jest lokalny zasięg ich działalności” - czytamy w komunikacie URE. Pewną trudnością dla przedsiębiorstw ciepłowniczych jest obowiązek uzyskania koncesji na działalność przed jej rozpoczęciem, a także konieczność przedstawiania do zatwierdzenia przez URE taryf ciepłowniczych.
Zdaniem Pawła Bogusławskiego z URE o przyszłości systemów ciepłowniczych i ciepła systemowego w ogóle zadecydują odbiorcy ciepła i ich interes. Zwrócił on także uwagę na konieczności szybkiego ukończenia prac Dyrektywą o Efektywności Energetycznej. Uwzględnić przy tym należy zdaniem URE konieczności dokonania m. in. inwentaryzacji dla poszczególnych krajów i opracowania planów rozwoju ciepła systemowego w poszczególnych krajach UE. „Niewątpliwym obszarem koniecznym do zagospodarowania w Polsce jest wykorzystanie odpadów komunalnych jako paliwa i promocja oraz wsparcie dla rozproszonej kogeneracji” - czytamy w informacji prasowej URE.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ure.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-