Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-01-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-01-27
POIiŚ zmienia zasady wsparcia producentów prądu i ciepła
Brak długofalowych systemów wsparcia zniechęca do inwestycji w kogenerację
Brak długofalowych systemów wsparcia zniechęca do inwestycji w kogenerację

Zatwierdzony przez Komisję Europejską Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 zaostrzył przepisy dla jednostek kogeneracyjnych o mocy powyżej 20 MW. Preferowane w przyznawaniu dotacji będą małe zakłady.

Oznacza to poważną przeszkodę na drodze rozwoju kogeneracji w Polsce. Brak długofalowych systemów wsparcia nie zachęca do nowych inwestycji. "Unia - tłumaczy zmiany Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie - ze względu na przyjęte w ubiegłym roku nowe reguły pomocy publicznej założyła, że duże źródła kogeneracyjne otrzymały już wsparcie w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 w postaci darmowych uprawnień."

Zdaniem Szymaczaka istnieją dwa wyjścia dla kogeneracji, jeżeli chce ona korzystać z unijnych funduszy. "Pierwsze polega na przyjęciu na gruncie polskich regulacji metodologii umożliwiającej rozdział kosztów kwalifikowanych tak, by o unijne wsparcie można było się starać na instalacje np. do odsiarczania czy odazotowania spalin także w dużych jednostkach. Drugi scenariusz to zakwalifikowanie tych inwestycji do projektów poprawiających efektywność."

Z drugiej strony bariery dla rynkowych potentatów powinny zachęcić gminy do inwestowania w rozwój własnych źródeł kogeneracyjnych np. wykorzystujących termiczne przetwarzanie odpadów. Ciepło generowane w takich jednostkach – w myśl projektu ustawy o OZE – będzie też miało pierwszeństwo dostaw do systemu.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
rp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także