
Po trzech latach powoli dobiega końca budowa należącej do PKN Orlen największej w Polsce elektrociepłowni gazowo-parowej w Płocku. Obecnie trwają próby poszczególnych części obiektu, a rozruch elektrociepłowni jest zaplanowany na przełom sierpnia i września. Blok oddany będzie do eksploatacji na przełomie 2017 i 2018 roku.
Płocka elektrociepłownia będzie największym tego typu obiektem w Polsce. Jej moc elektryczna wyniesie 600 MW, a moc cieplna – 530 MW. To druga elektrociepłownia opalana gazem w grupie PKN Orlen. W czerwcu 2017 r. kontrolowany przez Orlen Anwil uruchomił elektrociepłownię z blokiem gazowo-parowym o mocy elektrycznej wynoszącej 463 MW.
Nowa elektrociepłownia w Płocku będzie dostarczała energię elektryczną nie tylko na potrzeby koncernu, ale też do odbiorców zewnętrznych. Z tego powodu równolegle została stacja elektroenergetyczna umożliwiająca przesyłanie energii do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Z szacunków PKN Orlen wynika, że do odbiorców zewnętrznych nowa elektrociepłownia będzie dostarczać około 3 TWh energii rocznie.
Koszt powstania bloku to 1,65 mld zł. Supernowoczesną turbinę klasy „H" dostarczył Siemens. Waży ona blisko 400 ton i do Polski dotarła z Niemiec drogą wodną – przez morze statkiem, a przez Wisłę na barce. Posiada ona najwyższą efektywność energetyczną na świecie i jednocześnie zapewnia wysokie parametry ekologiczne przy spalaniu gazu w temperaturze ponad 1500 st. C.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wyborcza.pl, energetyka.salon24.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej– podsumowanie i wnioski
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej odbyło się 21 maja br. w Poznaniu, podczas po raz pierwszy organizowanych targów energetyki odnawialnej...
-
-