
Płocka zamierza zbudować spalarnię odpadów, która stanie się dodatkowym źródłem ciepła dla miasta. Władze miasta szacują, że inwestycja może pochłonąć nawet 900 mln zł.
Płock stara się rozwiązać problem związany z rosnącą liczbą śmieci. Większość odpadów trafia do Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Kobiernikach. Tamtejsze składowisko obsługuje cały region płocki. Tymczasem rocznie na tym terenie wytwarzanych jest 195 tys ton śmieci. Jeśli ZUOK nie zdoła powiększyć swoich terenów, na „nowe” odpady wkrótce zabraknie miejsca. W podobnej sytuacji jest wiele miast. W takiej sytuacji władze Płocka wyłożyły na stół pomysł budowy spalarni.
Obecnie na ukończeniu jest studium związane z wykonalnością tej inwestycji. Według władz miasta zakład termicznej utylizacji odpadów mógłby powstać za 5-7 lat. Wstępnie oszacowano, że jego koszty zamknęły by się w przedziale 500-900 mln zł. Nowa jednostka stałaby się dodatkowym źródłem ciepła dla Płocka. Brano pod uwagę zlokalizowanie zakładu w pobliżu obecnego składowiska śmieci. Jest ono jednak położone 12 km od miasta. W takiej sytuacji straty ciepła w czasie jego przesyłu byłyby zbyt duże. Dlatego też zdecydowano się, że zakład powinien znaleźć się w samym Płocku.
Obecnie jedynym producentem ciepła dla sieci ciepłowniczej Płocka jest elektrociepłownia Płock należąca do PKN Orlen, a znajdująca się na terenie rafinerii. Jest to największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce, która zaspokaja duże potrzeby związane z przetwórstwem ropy naftowej. Elektrociepłownia dysponuje zainstalowaną mocą cieplną na poziomie 2024 MWt oraz elektryczną rzędu 345 MWe. Pracuje w niej osiem kotłów parowych spalających paliwa ciekłe i gazowe pochodzące z rafinerii oraz sześć turbozespołów. Energia jest wytwarzana w kogeneracji. Przesyłem i dystrybucją ciepła zajmuje się natomiast Fortum Płock, który dostarcza ciepło do 75 proc. mieszkańców miasta.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- portalsamorzadowy.pl/ plock.eu/ orlen.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kogeneracja wysokosprawna
24 lutego 2007 r. weszły w życie zmiany w Ustawie Prawo Energetyczne [2] , które dostosowały polskie prawodawstwo do wymogów Dyrektywy...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-