Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-01-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-01-22
PKP Energetyka na rynku energetycznym
PKP Energetyka na rynku energetycznym
PKP Energetyka na rynku energetycznym
Spółka PKP Energetyka, która w tym roku debiutuje na giełdzie zamierza wybudować trzy elektrociepłownie o łącznej mocy 125 MW. Rozpoczęły się już prace przygotowawcze, a firma może się pochwalić już wydanymi decyzjami środowiskowymi.

Bloki napędzane będą prawdopodobnie gazem. Budowa segmentu wytwarzania przez spółkę kojarzoną dotąd głównie z dystrybucją i sprzedażą energii jest ciekawym pomysłem. Firma tłumaczy to potrzebą kompetentności we wszystkich trzech dziedzinach działalności energetycznej.

PKP Energetyka ma prawie 5% udziału w rynku energii i obsługuje około 45 tys. klientów. Zajmuje się jednak głównie dostarczaniem energii przewoźnikom kolejowym. Posiadanie własnych źródeł wytwarzania to jeden z warunków rozwoju, jaki został wpisany do strategii firmy. „Da nam to możliwość pokrycia części zapotrzebowania na energię elektryczną dla naszych obecnych i potencjalnych klientów” twierdzi prezes PKP Energetyka. Istotny jest także możliwy wzrost efektywności prowadzonej działalności.

Takie inwestycje wymagają sporego kapitału. Spółka będzie musiała wyłożyć ok. 550 mln złotych. Nie wiadomo jeszcze jak PKP Energetyka zamierza sfinansować swoje plany. PKP Energetyka liczy także na pomoc ze strony państwa, co skutecznie zmniejszyłoby ryzyko związane z inflacją.

Nowe elektrociepłownie zostaną ulokowane prawdopodobnie na własnych działkach w pobliżu atrakcyjnych terenów inwestycyjnych przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Dwa większe projekty (o mocy po 50 MW) mają być realizowane w Warszawie, mniejszy może stanąć w Przemyślu.
PKP Energetyka nie jest jedyną firmą, która zamierza zadebiutować w sektorze produkcji energii elektrycznej. Podobne plany mają KGHM, PKN Orlen i Kompania Węglowa, która pod koniec zeszłego roku ponownie zainteresowała się projektem budowy dużego bloku o mocy 900 MW.

Katowicki Holding Węglowy wypada przy tym planie dość słabo: planuje stawiać blok o mocy 40 – 60 MW. Ambitne plany ma za to Jastrzębska Spółka Węglowa, które pół roku temu kupiła od Skarbu Państwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju. Do 2015 r. inwestycje JSW w energetykę mają przekroczyć 1 mld zł. JSW zamierza m.in. wybudować blok o mocy 70 MW w elektrociepłowni Zofiówka.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta Prawna
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także