
W podkrakowskich Michałowicach i Niepołomicach stoją osiedla domów energooszczędnych, które mogą zostać pierwszymi certyfikowanymi osiedlami domów pasywnych.
Pod Krakowem powstają dwa osiedla domów pasywnych „Dom dla każdego". Jedno jest budowane w Michałowicach, a drugie w Niepołomicach. Deweloper, który buduje te domy zgłosił je do programu dopłat do kredytów na zakup domu pasywnego. Program jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i dysponuje budżetem rzędu 300 mln zł na lata 2013-2018. Podkrakowskie osiedla są na ostatnim etapie weryfikacji i wszystko wskazuje na to, że będą pierwszymi w kraju zakwalifikowanymi do programu.
Do budowy budynków wykorzystywana jest technologia M3SYSTEM, która jest tegorocznym laureatem konkursu GreenEvo. Technologia opiera się na monolitycznej, samonośnej konstrukcji ze spienionego polistyrenu. Projekt podkrakowskich osiedli przewiduje budowę domów o powierzchni od 102 do 200 metrów kwadratowych. - Wszystkie elementy składowe budynków są dostarczane na plac budowy w formie prefabrykatów, które na miejscu są zespalane z zastosowaniem prostych operacji technicznych. (...) Bardzo istotne znaczenie ma innowacyjne zastosowanie materiału termoizolacyjnego (spienionego polistyrenu) charakteryzującego się bardzo małą przewodnością cieplną, z którego wykształca się bryłę budynku w sposób eliminujący mostki termiczne. Budując nasze energooszczędne domy nie stosujemy więźby dachowej. Materiał pokryciowy to: blacha przytwierdzona bezpośrednio do konstrukcji budynków. Nie wykonujemy również kosztownych prac przy fundamentowaniu. Dzięki niewielkiej masie materiału – możemy posadowić budynek na izolowanej termicznie i przeciwwilgociowo płycie żelbetowej – wyjaśniają budowniczowie. Domy spełniają wymogi NFOŚiGW w zakresie zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Według danych dewelopera przenikania ciepła przegród zewnętrznych budynków oraz stolarki okiennej wynosi tylko 0,09 W/m2. Domy te będą dodatkowo wyposażone w pompy ciepła.
NFOŚiGW oferuje pomoc w zakupie lub budowie domu bądź zakup mieszkania energooszczędnego polegającą na częściowej spłacie kredytu bankowego dla osób fizycznych. Nowy dom lub mieszkanie musi być uznane za energooszczędne. W przypadku domów jednorodzinnych wskazane zostały dwie kategorie energetyczne: domy pasywne o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania na poziomie do 15 kWh/m2 rocznie oraz domy energooszczędne o zapotrzebowaniu na energię mniejszym niż 40 kWh/m2 rocznie. Dla porównania, zapotrzebowanie na ogrzewanie w budownictwie tradycyjnym kształtuje się na poziomie od 90 do 120 kWh/m2. By otrzymać wsparcie Funduszu konieczne jest dodatkowo zaciągnięcie kredytu w banku, który podpisze umowę o współpracy z NFOŚiGW.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- domdlakazdego.info

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
-